Uczestnicy wydarzenia

GOBELINY w PUSZCZY

Już jest! 25 kwietnia 2025 roku w Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy tkaniny artystycznej „Tkane Krajobrazy”.
W tak niezwykle uroczym miejscu, w otulinie wiosennej, zielonej puszczy rozkwitły barwne gobeliny i kobierce wykonane przez uczestniczki pracowni tkackiej z Hajnowskiego Domu Kultury, pod czujnym okiem instruktora Pani Zeny Jakuć. Na wystawie można podziwiać precyzyjnie wykonane gobeliny przedstawiające różnorodne krajobrazy — od wiosennych łąk, poprzez zimowe pejzaże, aż po malownicze zachody słońca. Prace zachwycają bogactwem faktur, kolorów i kunsztem wykonania.
W wydarzeniu uczestniczyli Starosta Powiatu Hajnowskiego Andrzej Skiepko, wiceburmistrz miasta Hajnówka Barbara Sadowska, kierownik HDK Krystyna Kędyś, lokalne media oraz licznie zgromadzeni goście.
Wystawa została zorganizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Hajnówce. Podziękowania kierujemy do pani Walentyny Pietroczuk kierownika Centrum Turystyki i Promocji oraz dla współpracowników za fantastyczną organizację całego wydarzenia.
Wernisaż uświetnił folkowy zespół KRESOVKI z Hajnówki.
Zespół KRESOVKI tworzą – Barbara Budnik, Ewa Iwaniuk i Luiza Korzun. To pasjonatki śpiewu ludowego. Wykonują tradycyjne pieśni Podlasia i pogranicza techniką białego głosu. Śpiewają w mikrojęzyku kresów, polsko-ukraińsko-białoruskim. Folkowy girlsband powstał kilka lat temu. Wielkim sukcesem zespołu jest udział w programie telewizyjnym MUST BE THE MUSIC, dzięki czemu cała polska usłyszała piękną pieśń z Podlasia pt. ,,Letiła zazula”.
Wystawę można oglądać do 25 maja 2025 r. w Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra” (Budy Leśne 1, Białowieża).
Serdecznie zapraszamy!

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widać uczestników wystawy tkaniny artystycznej „Tkane Krajobrazy”

Uczestnicy wydarzenia

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE GOBELINIAREK

W dniu 19 grudnia zamiast przy ramach tkackich, uczestniczki Pracowni Gobelinu HDK zasiadły przy pięknie nakrytym stole. Przyczynił się do tego magiczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, końcówka roku oraz pragnienie wspólnego spotkania. Takie kameralne wydarzenie było również okazją do podsumowania pracy koła i wspomnień związanych z tegorocznymi obchodami XX - lecia działalności. Na spotkaniu nie tylkonie zabrakło świątecznych dekoracji, ale też specjalnie przygotowanych potraw. Na stole królowały m.in. przepyszne sałatki, pierogi, domowy chleb i drożdżowa gwiazda z makiem. W trakcie kolacji radośnie wybrzmiały tradycyjne kolędy.
 
Przy tej okazji naszym mistrzyniom tkactwa życzymy dużo zdrowia, niegasnącej twórczej pasji oraz satysfakcji i radości na każdy dzień Nowego Roku.

Uczestnicy wydarzenia

Uczestniczka Pracowni Gobelinu HDK Justyna Bronowicka znalazła się wśród laureatów XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej zorganizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu 19 października 2024 r., gdzie nasza gobeliniarka osobiście odebrała nagrodę z rąk organizatorów. Justyna Bronowicka od wielu lat uczestniczy w warsztatach tkackich w Hajnowskim Domu Kultury, najpierw w Kole dla dzieci i młodzieży ,,Gobelinek”, a obecnie w Pracowni Gobelinu dla dorosłych. Pracę pt. ,,Słońce” wykonała na ramie, a za wątek posłużyła jej ręcznie barwiona przędza z sizalu. Jej gobelin został wybrany spośród 300 nadesłanych prac i znalazł się wśród 41 nagrodzonych, fascynujących form tkackich - od tkactwa ludowego po artystyczne. Przegląd jest największym tkackim forum w kraju.

Gratulujemy pani Justynie wyróżnienia i pięknej pasji!

Wystawa potrwa do 30 listopada 2024 r.

Uczestnicy wydarzenia

W dniu 13 września 2024r. w Galerii Hajnowskiego Domu Kultury odbyło się wyjątkowe otwarcie wystawy sztuki tkactwa, zorganizowane z okazji XX-lecia działalności Pracowni Gobelinu. To znaczące wydarzenie nie mogło się odbyć bez obecności autorek wystawy, uczestniczek warsztatów prowadzonych przez instruktorkę Zenaidę Jakuć w Hajnowskim Domu Kultury. Przybyłych gości - członków rodzin i przyjaciół naszych twórczyń, powitała pani kierownik Działu Artystycznego HDK Marta Gredel-Iwaniuk. Jubileusz hajnowskich gobeliniarek uświetnił koncert znakomitego duetu gitarowego: Zbigniewa Budzyńskiego i Jarosława Kowalskiego wraz z wokalistką Iloną Wachowicz. Wykonawcy zaprezentowali piękne, nastrojowe utwory w zachwycającej aranżacji. Dziękujemy za obecność na wernisażu Telewizji Kablowej - Hajnówka, która udokumentowała te ważne chwile dla gobelinowej społeczności. Zapraszamy do oglądania wystawy ,,Tkane krajobrazy” do 6 października 2024r.

Uczestnicy wydarzenia

PRACOWNIA GOBELINU NA FESTIWALU TKACTWA

9 czerwca 2024r. odbył się niezwykle kolorowy piknik w ramach V Festiwalu Tkactwa Podlaskie Sploty, którego organizatorem był Podlaski Instytut Kultury. Miejsce wydarzenia - piękny, reprezentatywny dziedziniec przy Pałacu Branickich. Zjechali tu wybitni tkacze nie tylko z Podlasia, ale i z kraju, a także ogromna rzesza pasjonatów zakochanych w tkactwie. Oprócz tkaniny ludowej, która od 5 lat jest głównym tematem festiwalu, można było zobaczyć też inne formy sztuki włókna – tkaniny filcowane, szyte, haftowane, makramę oraz tkactwo artystyczne na ramie. Swoją twórczością pochwaliły się gobeliniarki z Hajnowskiego Domu Kultury. Na stoisku HDK instruktor Pracowni Gobelinu Zena Jakuć poprowadziła warsztaty wykonania małych form tkackich w postaci bransoletki, wisiorka i kolczyków. W tych minimalistycznych formach została zastosowana technika kilimowa. Dziękujemy uczestniczkom Pracowni Gobelinu za reprezentowanie hajnowskiego koła: Justynie Bura, Halinie Cegiełce, Annie Korsak, Annie Tokajuk i Halinie Radziwoniuk. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili wystawę gobelinów i podzielili się nutką zachwytu. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do autorki tej cennej inicjatywy Krystyny Kunickiej.
  
Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach uczestnicy festiwalu tkactwa.

W nowej pracowni pn. Artystyczna piwnica Gobeliniarki tworzą piękne i unikatowe dzieła sztuki tekstylnej, czyli dekoracyjne tkaniny zdobione wzorami lub obrazami za pomocą techniki tkactwa. Proces tworzenia gobelinu wymaga cierpliwości, precyzji i umiejętności tkackich, co sprawia, że pracownia gobelinu jest pełna inspiracji i kreatywności. 

GOBELINIARKI W KRAINIE TKANINY TRADYCYJNEJ

12 X 2023r. Pracownia Gobelinu z Hajnowskiego Domu Kultury brała udział w zajęciach wyjazdowych. Uczestniczki miały możliwość zobaczyć wspaniałe tkaniny wykonane na krośnie, a obecnie prezentowane na wystawie w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce. Po wystawie oprowadzała i pięknie opowiadała Katarzyna Bielawska wraz z autorką tych wyjątkowych kobierców. Pani Irena Ignaciuk stworzyła zachwycającą kolekcję w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Irena Ignaciuk otrzymała tę prestiżową nagrodę za kultywowanie tradycji tkackich regionu. Twórczyni wzornictwo do swoich prac czerpie ze starych, unikatowych tkanin z terenu Gminy Narewka. Prowadzi pracownię tkacką w Lewkowie Starym, do której zaprosiła też gobeliniarki. Miłośniczki tkaniny artystycznej miały możliwość zobaczyć proces powstawania tkaniny na krośnie. Czasochłonna i trudna technika ,,pereborów" powstaje z wykorzystaniem wielu nicielnic oraz dodatkowych listew i deseczek. Nazwa wiąże się z czynnością ,,przebierania nitek" przez tkaczkę. Serdecznie dziękujemy pani Irenie za niezwykle ciepłe przyjęcie.
 Z.Jakuć
Gobeliniarki na wyjeździe 2
 
Gobeliniarki na wyjeździe 1
 
Gobeliniarki na wyjeździe 3
 
Gobeliniarki na wyjeździe 4

Pracownia Gobelinu działająca przy Hajnowskim Domu Kultury obchodzi mały jubileusz 10 – lecia istnienia.