26 marca 2025 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się dwa pokazy filmu dokumentalnego „Nasza pamięć” w reżyserii Jerzego Kaliny.
Pierwszy pokaz obejrzała młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, która miała okazję zapoznać się z tematyką filmu w ramach edukacji historycznej i kulturowej. Drugi natomiast tuż po godzinie siedemnastej wyświetlono dla pozostałych zainteresowanych uczestników, co umożliwiło szerszej publiczności udział w wydarzeniu.

Po każdej z projekcji odbyło się spotkanie z autorem filmu Jerzym Kaliną - autorem ponad stu reportaży i innych filmów dokumentalnych, m.in.: “Siewca”, “Siaroża”, “Bieżeńcy 1915-1922”, “Basowiszcza” oraz dyrektorem Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku Anatolem Wapem.

„Nasza pamięć” to film dokumentalny Telewizji Polskiej, który powstał przy dużym wsparciu Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
Film poruszył ważne wątki związane z historią i tożsamością białoruskiej społeczności w Polsce, wywołując liczne refleksje i dyskusje wśród widzów. Opowiada o zachowaniu pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1946 roku na Podlasiu. Jest podsumowaniem trzydziestu lat pracy reżysera Jerzego Kaliny, który z kamerą, towarzyszył swoim bohaterom w trudnej drodze walki o pamięć o ofiarach pacyfikacji białoruskich wsi po drugiej wojnie światowej. W wyniku pacyfikacji zginęło 79 cywilnych mieszkańców wsi zamieszkałych przez prawosławną ludność białoruską.
W filmie wykorzystano materiały archiwalne z pielgrzymek, ekshumacji, zasobów IPN, ekspedycji terenowych, wystawy w Hajnówce oraz marszu Żołnierzy Wyklętych, a także wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Zaleszanach. Ważnym i wzruszającym elementem są również rysunki piaskiem ilustrujące tragiczne wydarzenia z 1946 r.

Organizator: Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku/Цэнтр беларускай культуры
Współorganizator pokazu: Hajnowski Dom Kultury