o HDK   kontakt  
Hajnowski Dom Kultury baner HDK
STRONA GŁÓWNA MIESIĘCZNY PLAN IMPREZ ARCHIWUM IMPREZ STAŁE FORMY WYSTAWY    
       
FORMY PRACY

Pracownia Gobelinu ,,Pracownia Gobelinu” dla dorosłych działa od 2004 r. Koło skupia 10 osób różnych wiekowo i zawodowo, dla których twórczość stanowi przeciwwagę dla zgiełku życia codziennego i pozwala się odstresować, odpocząć. Różnorodność barw i faktury włókien sprawia, że każdy etap powstawania tkaniny jest fascynującą przygodą. Każdy uczestnik po zapoznaniu się podstawowymi technikami stara się wypracować własne sploty i własne rozumienie tkaniny. Dwugodzinne spotkania odbywają się raz w tygodniu (czwartek od godz. 16.00) w miłej, kameralnej atmosferze.
 
A K T U A L N O Ś C I
wernisaż wystawy Słońce na kobiercu
"Słońce na kobiercu"

    Od 30.09 do 30.10.2016r w Hajnowskim Domu Kultury można oglądać najnowsze realizacje tkackie Pracowni Gobelinu HDK. Tym razem w centrum zainteresowania tematycznego tkaczek znalazło się SŁOŃCE. 20 kompozycji na temat słońca, jego ekspresji i barw oraz roli w świecie przyrody, ale przede wszystkim przełożenie słonecznego obrazu na język tkaniny to główne założenie prezentacji.

Na wystawie można  zobaczyć  zarówno klasycznie  tkane gobeliny,  jak i inne tkaniny artystyczne  wykonane  w  technikach  kobierniczych  ( sumak,  dywan strzyżony )  z  efektami  struktur  reliefowych.   Wytwory  modyfikowane bogactwem splotów  i węzłów  z  różnego  rodzaju  przędzy czasem są swobodną improwizacją, czasem metaforą, a czasem odwołują się do natury poprzez pryzmat osobistych uczuć. Miłośniczki  sztuki  włókna  prezentują   efekty  dwuletnich  warsztatów. Długi  proces  powstawania  tkaniny,  zmaganie zamysłu artystycznego z  ograniczeniami  technicznymi  daje  poczucie  obcowania  ze sztuką, jest formą przyjemnego spędzania czasu,  ale też okazją do wzajemnej integracji i  zawiązywania  serdecznych więzi. 

Otwarcie wystawy pt,,Słońce na kobiercu” odbyło się 30 września. Splendoru uroczystości dodał kameralny koncert w wykonaniu Zbigniewa Budzyńskiego i Jarka Kowalskiego. ,,Niebo do wynajęcia”, ,,Kantyczka z lotu ptaka”czy ,,Malarz wszystkich rzeczy” to niektóre z utworów, które wybrzmiały tego popołudnia dla przybyłych gości.


UCZESTNICZKI Z PRACOWNI GOBELINU HDK W CMW W ŁODZI

UCZESTNICZKI Z PRACOWNI GOBELINU HDK W CMW W ŁODZI 26.07.2016 r.

Głównym celem wyprawy gobeliniarek było 15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, jednak nie udało się zobaczyć tej najbardziej prestiżowej wystawy na świecie promującej sztukę włókna. Ekspozycja została zamknięta z powodu gigantycznej ulewy i podtopień budynku ,,Białej fabryki”.

więcejh


Pracownia Gobelinu działająca przy Hajnowskim Domu Kultury obchodzi mały jubileusz 10 - lecia istnienia.

    Pracownia Gobelinu to miejsce zdobywania nowych umiejętności, rozwijania talentów, ale również miejsce spotkań grupy przyjaciół, bo pielęgnowanie wspólnych pasji bardzo zbliża. Tkanie jest pracą wymagającą cierpliwości i precyzji , tu trzeba znać sens każdej kładzionej nitki. Niezbędne jest wyciszenie a nawet pokora wobec mozolnej techniki, w zamian otrzymuje się psychiczne odprężenie i ogromną satysfakcję. Działalność plastyczna, a więc także tkactwo artystyczne , wzmacnia poczucie własnej wartości, uwrażliwia na piękno natury i sztuki.

więcej
PRACE GOBELINIAREK Z HDK  NA OGÓLNOPOLSKIEJ WYSTAWIE W BYDGOSZCZY
 Do 13 listopada 2011r. można było oglądać wystawę XV Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Muzeum Okręgowym im.L.Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Bydgoski Przegląd to biennale z ćwierćwiekową tradycją, unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie artystyczne, święto tkaczy z całej Polski. W Bydgoszczy pojawiły się wszystkie najważniejsze ośrodki i pracownie z Warszawy, Zielonej Góry, Poznania, Koszalina, Olsztyna, innych miast i dziesiątki twórców indywidualnych. - więcej

  "TKANIE NA BARDKU"

     17 i 18 listopada w pracowni plastycznej Hajnowskiego Domu Kultury odbyły się warsztaty tkactwa tradycyjnego pt.,,Krajka- tkanie na bardku”.
Zajęcia to próba zainteresowania  prastarą techniką tkactwa ludowego.
W tajniki tkania na bardku wprowadzała Katarzyna Bielawska, instruktorka k/o z GOK-u  w Narewce. Pani Katarzyna w Narewce potrafiła ,,zarazić”tkaniem całe rzesze dzieci i młodzieży, a także dorosłych. W Hajnówce do własnoręcznego wykonania krajki zgłosiło się 12 pań. Samo tkanie nie sprawiało trudności, ale duże zaskoczenie wywoływały wzory,  ponieważ zależały od sposobu osnucia. Efekty dekoracyjne w tkaninach wykonanych tą techniką są możliwe tylko dzięki zastosowaniu kolorowej przędzy na osnowę i wątek. Po za tym okazało się że obecnie krajka może mieć wiele zastosowań praktycznych: bransoletka, pasek ozdobny, zakładka do książki, bryloczek do kluczy itp.
 
Krajka - dekoracyjny wyrób ludowy, w postaci wąskiego paska . Krajki wykorzystywane były przez plemiona słowiańskie do wzmacniania i dekorowania brzegów odzieży. Współcześnie, przemysłowo wytwarzane wyroby tego typu, nazywa się pasmanterią.
 
Bardko – proste urządzenie do tworzenia przesmyku, rodzaj prymitywnego krosna tkackiego. Składa się z ramki i cienkich listewek umieszczonych równolegle w pewnej odległości (ok. 1,5-2 mm) od siebie, tworząc szczeliny. W połowie długości każdej listewki wywiercony jest otworek o średnicy ok. 2 mm. - więcej
"MINIATURA"

29 lipca 2011 roku w Hajnowskim Domu Kultury jak co roku została otwarta wystawa Pracowni Gobelinu pt. „ Miniatura”. Wystawę uroczyście otworzyli p.o. dyrektora HDK Rościsław Kuncewicz, kierownik artystyczny HDK – Jadwiga Lach – Kuczkin oraz prowadząca powstałą w 2004 roku Pracownię Gobelinu, instruktor plastyki – Zenaida Jakuć.

więcej 
Wystawa DOTYK SACRUM - 2010
 XIV Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy
 Wystawa SPLOTY - (S)PLOTECZKI - 2008