o HDK   kontakt
Hajnowski Dom Kultury baner HDK
STRONA GŁÓWNA MIESIĘCZNY PLAN IMPREZ ARCHIWUM IMPREZ STAŁE FORMY WYSTAWY    
FORMY PRACY
             Klub Plastyka START

rozpoczął swoją działalność w maju 2010 r. z inicjatywy instruktora plastyki Zenaidy Jakuć, która sprawuje opiekę nad grupą z ramienia HDK. Klub tworzą ludzie zróżnicowani wiekowo, różnych profesji, ale z pasją tworzenia i zamiłowaniem do sztuki. Spotkania – warsztaty odbywają się dwa razy w miesiącu w pracowni albo w plenerze. W programie działania klubu jest nie tylko wspólne rysowanie i malowanie, ale też spotkania z artystami, wyjazdy do galerii oraz przygotowywanie własnych wystaw.
 Ideą Klubu jest wspieranie twórców amatorów, integracja środowiska (przełamanie izolacji osób tworzących), stworzenie sprzyjających warunków do pracy twórczej , doskonalenie warsztatu i wymiana doświadczeń.

Obecni członkowie KP START:
 1. Aleksiejuk Kinga
 2. Andrejuk Zenia
 3. Chilimoniuk Mirosław
 4. Ginszt Urszula
 5. Gryka Władysław
 6. Kowalska Anna
 7. Kucharska Martyna
 8. Kulik Sławomir
 9. Kułaga Elżbieta
 10. Niewiadomska Małgorzata
 11. Parfieniuk Jolanta
 12. Poznańska Hanna Maria
 13. Prokopiuk Elżbieta
 14. Prokopiuk Julia
 15. Sapiołko Marek
 16. Selwestruk Daniel Jan
 17. Stasiewicz Leon
 18. Woźniak Joanna
 19. Żukowski Jerzy
 Klub jest otwarty na nowych członków!

Klub Plastyka zaprasza

GALERIA
malowanie na szkle

MALOWANIE NA SZKLE

Obrazy malowane na szkle są namiastką witraży, żyją, zmieniają się w zależności od pory dnia czy roku. Jest to magiczne przedstawienie, a główne role odgrywają tu kolor i światło.

Malowanie na szkle to czasochłonne zajęcie, wymagające precyzji, skupienia i dużej cierpliwości.
Zdobienie metodą malowania ręcznego znane jest prawie tak długo, jak sam sposób wytwarzania szkła.  Tradycja tworzenia barwnych przedstawień na szkle sięga starożytności , znane było w Egipcie i Rzymie. W średniowieczu barwiono szklaneKlub Plastyka zaprasza fragmenty relikwiarzy, dekorowano ołtarze . Metodę tę wykorzystywano także w świecie arabskim, a kiedy na terenie Europy zaczęły powstawać huty szkła wzrosło stosowanie tej techniki w kręgach mieszczańskich i przenikło na tereny wiejskie. Na przełomie XVII i XVIII w. wiele hut powstało w Czechach i na Śląsku, w których wytwarzano poza zwykłym szkłem okiennym także szkła zdobione. W Polsce malarstwo na szkle zostało na nowo „odkryte” na początku XX wieku przez artystów awangardy. Technika malowania nie uległa zmianie, wprowadzono jednak cieniowanie i łamanie barw oraz techniki transparentne.

PLENER MALARSKI W SUSZCZYM BORKU

Dnia 13 czerwca 2015 r. odbył się jednodniowy plener malarski Klubu Plastyka HDK ,,Start”. Członkowie grupy w poszukiwaniu tematów do swoich prac związanych z naturą i rodzimym krajobrazem udali się do nieodległego, uroczego miejsca, agrokwatery w Suszczym Borku prowadzonej przez jednego z uczestników klubu Władysława Grykę.
Gospodarstwo pana Władysława okazało się interesującym i trafionym miejscem na tego typu przedsięwzięcie. Tradycyjne zabudowania gospodarcze, ule,drzewa owocowe, pobliski las i  łąki dostarczały motywów do malowania. Gospodarz przyjął i ugościł uczestników pleneru oferując to co ma najlepsze. Wszyscy mogli skosztować przepysznych, ekologicznych serów kozich i wyśmienitej babki ziemniaczanej, a na drogę powrotną otrzymali  po bochenku świeżo upieczonego, pachnącego chleba.

 

Majowe spotkania Klubu Plastyka ,,Start” były poświęcone najpiękniejszej technice malarskiej - akwareli. W jednym ze spotkań wziął udział hajnowski artysta malarz Eugeniusz Dawidziuk, który swego czasu dużo zajmował się akwarelą i posiada wiele prac w tej technice. Eugeniusz Dawidziuk studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  w Toruniu. Obecnie na emeryturze, od 25 lat prowadzi Biuro Turystyczne ,,Żubr”. Zawodowo pracował jako nauczyciel plastyki w SP Nr2 i Liceum z DNJB w Hajnówce, a także jako instruktor plastyki w Domu Kultury ,,Górnik”.

Pan Eugeniusz zapoznał uczestników warsztatów z materiałami niezbędnymi do malowania, uczył krok po kroku jak namalować niebo, wodę, drzewa, domy czy kwiaty, uzupełniając lekcje zestawem własnych inspirujących akwareli .Entuzjaści akwareli mogli uzyskać wiele użytecznych rad jak stworzyć udaną pracę, zwłaszcza, że technika posiada wiele forteli i zasad oraz wymaga nieustannych ćwiczeń . Jej transparentność, czystość barw, dynamiczny charakter jest wyzwaniem,  gdyż  nic w akwareli nie można poprawić czy przemalować.


Plener ph.,,W cieniu dzikiej gruszy”, to wydarzenie artystyczne na zakończenie kolejnego roku działalności hajnowskiego Klubu Plastyka Amatora.

W sobotni poranek 26 lipca 2014r. grupa malarzy wyruszyła do Kuzawy, wsi położonej ok. 40 km na południe od Hajnówki . Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości pochodzą z XVI w. Kuzawa, jak wiele innych podlaskich wsi, jeszcze nie zdominowana przez turystów, to raj dla miłośników spokoju i ciszy. Urokliwe drewniane domki w otulinie lasu, czasem puste siedliska wśród bujnych kwiatów i radosnej zieleni, cerkiewka, rzeczka Nurzec...   

zobacz więcej
PLENER W NOWOBEREZOWIE

20 lipca 2013 r. grupa amatorów z Klubu Plastyka HDK udała się do pobliskiego Nowoberezowa, by w plenerze szlifować swoje umiejętności  w technice akrylowej. Tematem malarskim stał się zabytkowy domek , ponad 100- letni(!) jednej z naszych koleżanek, a także ,,tajemniczy ogród” z bujną roślinnością okalający to miejsce. Chociaż pogoda do końca nie dopisała radość tworzenia udzieliła się każdemu. Przy zmieniających się warunkach atmosferycznych i oświetleniowych  wszyscy chwytali na gorąco zaobserwowane kolory i formy, materializowali wrażenia na płótnie. Warsztaty plenerowe zakończyły się biesiadą przy ognisku, co wpłynęło na wzmocnienie więzi i bliższe poznanie się uczestników.  Na zakończenie  został ogłoszony konkurs na najlepszy obraz z wakacji.

więcej

I WYSTAWA HAJNOWSKIEGO KLUBU PLASTYKA AMATORA

Hajnowski Dom Kultury zaprasza na pierwszą wystawę Klubu Plastyka Amatora, której wernisaż odbył się w  ubiegły piątek,  26 października 2012r. Wystawę uroczyście otworzył burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak wraz z dyrekcją HDK Rościsławem Kuncewiczem i Jadwigą Lach-Kuczkin. Prowadząca KPA, instruktorka Zenaida Jakuć przedstawiła zaproszonym gościom członków grupy. Obecnie do klubu należy 12 osób w różnym wieku (od 18- do 73 lat) i różnych zawodów. Na wystawie pt. ,,Zaproszenie do malowania” są zaprezentowane prace powstałe głównie na zajęciach warsztatowych i są to często pierwsze próby rysunkowe lub malarskie, pierwsze obrazy olejne i akrylowe, pierwsze akwarele, monotypie, batiki… Wystawę można oglądać w holu HDK do 24 listopada.
więcej

Plener w Skansenie "Chata Stefana" w Nowoberezowie

 
 
 "Początki"