Orkiestra Dęta OSP w Hajnówce oraz Mażoretki SHOCK nagrodzeni

Orkiestra Dęta OSP w Hajnówce oraz Mażoretki SHOCK działające przy Hajnowskim Domu Kultury zostali nagrodzeni w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nagroda „kreatywna orkiestra” została przyznana zespołom za bardzo interesujący występ. Jury w osobach dr Mariusz Dzibek, dr Karol Pyka oraz Krzysztof Witczak uznało za mocne strony występu odpowiednie połączenie naszej orkiestry z mażoretkami. Stwierdzono, że w trakcie koncertów zespoły potrafią wzajemnie się uzupełniać oraz stanowią świetny duet. Orkiestra została oceniona w sposób bardzo profesjonalny i zakwalifikowała się do pasma brązowego. Sama kwalifikacja jest już dużym wyróżnieniem, mając na względzie trudny czas pandemii i ograniczoną liczbę osób na próbach. To wszystko nie wpływa pozytywnie i nie pomaga w kształtowaniu poziomu muzycznego zespołu. Taka kwalifikacja jest też zachętą do jeszcze bardziej wytężonej pracy i zawalczenia o uzyskanie pasma srebrnego w przyszłym roku. W chwili obecnej skład orkiestry zasilają w zdecydowanej większości dość młodzi jej członkowie, co jest atutem. Generalnie są to uczniowie szkół podstawowych uczących się w Hajnówce,  którzy potrzebują właśnie takich wyzwań.

Zdalny Przegląd Orkiestr Dętych zorganizowany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej miał rangę konkursu ogólnopolskiego i cieszył się dość sporym zainteresowaniem orkiestr dętych działających przy swoich stowarzyszeniach. W trudnym czasie obostrzeń pandemii udział w przeglądzie wzięły ogólnie 33 orkiestry z całej Polski z takich województw jak: województwo świętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, kujawsko – pomorskie, łódzkie, śląskie, małopolskie, lubelskie, warmińsko – mazurskie, wielkopolskie i lubuskie. Zdalny Przegląd Orkiestr OSP to konkurs, który zastąpił zawieszone w 2020 roku regionalne przeglądy orkiestr dętych OSP. Orkiestry wykonały program konkursowy w swoim środowisku lokalnym, stworzyły własne nagrania muzyczne, następnie przesłały materiał do organizatora w celu poddania ocenie przez jury. Uprawnione do udziału w konkursie były wszystkie strażackie orkiestry dęte. W kategorii obowiązkowej orkiestry wykonały 2 utwory – jeden to utwór wybrany z zaproponowanej listy utworów (lub nowa kompozycja na Orkiestrę dętą), drugi – dowolny. Drugą część konkursu nazwano „kreatywną orkiestrą”, w której nagrodzono 8 orkiestr spośród 33 za interesujący występ. W tej części konkursu mogły zaprezentować się i zostać ocenione również mażoretki wraz orkiestrą.

Czas pandemii jest czasem bardzo trudnym ze względu na zakazy związane z restrykcjami sanitarnymi oraz ograniczeniami organizowania wydarzeń kulturalnych. Dla zespołów muzycznych jest to czas sporej weryfikacji oraz testu czy w trudnym czasie zdołają przetrwać. Również dla naszej orkiestry i mażoretek ten czas był ważnym sprawdzianem, który udało się zaliczyć. Członkowie obu zespołów z wielką chęcią i zaangażowaniem uczestniczyli w próbach grupowych, a dzięki dużej determinacji i pracy prowadzących zespoły, mogliśmy odnieść wspólny sukces.

Poniżej zamieszczam linki do obejrzenia na You Tube oraz zdjęcia pana Janusza Antipowa z prób i przygotowań do konkursu.

  1. https://www.youtube.com/watch?v=gIbEMne53Oc&feature=youtu.be
  2. https://www.youtube.com/watch?v=mvcdV0_wcLs&feature=youtu.be
  3. https://www.youtube.com/watch?v=fUdybeW1HbI&feature=youtu.be

Opracował:Krzysztof Romaniuk, Dyrygent Orkiestry  Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce

źródło: http://straz.bialystok.pl