zdjęcie. 8 gości podczas otwarcia wystawy rzeźby. pozują przy rzeźbie.

Otwarcie wystawy XVIII Pleneru Rzeźby w Drewnie

W dniach 10-29 sierpnia 2020 r. trwał XVIII Plener Rzeźby w Drewnie Hajnówka 2020 pod hasłem „Tajemnicza Puszcza Białowieska” w ramach promocji Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO ,,Puszcza Białowieska’’. Organizatorami pleneru byli Hajnowski Dom Kultury, Urząd Miasta Hajnówka oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska”.
W ostatnią sobotę na placu Nadleśnictwa Hajnówka miał miejsce wernisaż wystawy poplenerowej podsumowującej trzytygodniowe „zmagania” sześciu artystów, którzy przyjęli zaproszenie. W tegorocznym plenerze z powodu pandemii uczestniczyli głównie miejscowi artyści: Anna Marta Świtalska-Świć, Jerzy Iwacik, Wiktor Kabac, Stanisław Żywolewski, a także Stanisław Ostaszewski z Białegostoku i Wiesław Bednarz z Lublina. Inspiracją do tworzenia eksponowanych dzieł była Puszcza Białowieska. Wernisaż zgromadził wielu miłośników rzeźby w drewnie. Wystawę otworzyła Dyrektor HDK Barbara Sadowska, Burmistrz Jerzy Sirak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk oraz Komisarz pleneru Stanisław Ostaszewski. Miłym akcentem uroczystości był krótki występ Zespołu Tańca Ludowego „Przepiórka” w podlaskich strojach regionalnych.
W ramach pleneru przeprowadzony został konkurs na wykonanie rzeźby o tematyce nawiązującej do terenów Puszczy Białowieskiej. Najlepsze wizje artystyczne walorów naszego regionu wybierała komisja. W jej skład wchodzili przyrodnicy i artyści. Jury postanowiło przyznać:
  • I Nagrodę ex aequo – Annie Marcie Świtalskiej-Świć za „Zgodnie, niezgodne” i Jerzemu Iwacikowi za „Dwulicą”
  • II Nagrodę – Wiktorowi Kabacowi za „Odlot”
  • III Nagrodę – Stanisławowi Ostaszewskiemu za „Symbiozę”.
  • Wyróżnienie – Wiesławowi Bednarzowi za „Kufel z żubrem”
  • Wyróżnienie – Annie Marcie Świtalskiej-Świć i Jerzemu Iwacikowi za wspólną pracę „Dąb, który stał się żubrem”.
Na tegorocznym plenerze powstało jedenaście rzeźb, są one eksponowane razem z najlepszymi pracami z trzech poprzednich lat. Dlatego bardzo zachęcamy do zwiedzania ekspozycji, gdyż to wyjątkowa okazja do obejrzenia tak wielu prac zebranych w jednym miejscu.
Wystawa na placu Nadleśnictwa Hajnówka ul. Kolejki Leśne 12 potrwa do 30 września 2020 r.
Serdecznie dziękujemy Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Hajnówce i Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce  za wsparcie finansowe oraz pomoc okazaną przy organizacji pleneru.
zdjęcie. 7 osób podczas otwarcia wystawy rzeźby.
.
zdjęcie. burmistrz wręcza upominek uczestnikowi pleneru rzeźby
.
zdjęcie. ludzie podczas otwarcia wystawy rzeźby
.
zdjęcie. 8 gości podczas otwarcia wystawy rzeźby. pozują przy rzeźbie.
.
zdjęcie. ustawione w szeregu rzeźby. wykonane zostały podczas pleneru rzeźby.
 .
zdjęcie. dwóch artystów, kobieta i mężczyzna, pozują przy swojej rzeźbie.
.
zdjęcie. Artysta hajnowski pozuje przy swojej rzeźbie.
.
zdjęcie. Artysta hajnowski pozuje przy swojej rzeźbie.
.
zdjęcie. zespół tańca ludowego z HDK tańczy podczas otwarcia wystawy rzeźby. młodzież ubrana w stroje ludowe.
.
.