zdjęcie. dziesięć uczestniczek pleneru malarskiego prezentują swoje prace.

Plener Jagodniki 2020

,,Jeśli chcecie się nauczyć malować przyrodę, musicie się udać na nauki do największego mistrza. Nazywa się Natura i możecie go znaleźć wszędzie.”
19 lipca 2020 r. w słoneczną niedzielę, w nieodległych od Hajnówki Jagodnikach przebiegał Plener malarski artystek-pasjonatek z grupy ,,StART” Hajnowskiego Domu Kultury. Urocza wieś Jagodniki, to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby choć na chwilę zwolnić tempo i zachwycić się otaczającym światem. Wieś mająca początki w XVI wieku, swoją nazwą nawiązuje do „jahudnyk”, co w okolicznej gwarze znaczy krzew czarnych jagód.
Posiadłość naszej koleżanki Urszuli okazała się wymarzonym miejscem w obecnej sytuacji pandemii. Pachnące łąki i zagajniki, pola kwitnących słoneczników, drewniane budynki gospodarcze dotknięte ,,zębem czasu”, spokojny krajobraz, wszystko to wpływało na tematykę i nastrój obrazów, dostarczało inspiracji. Malarki pracowały wybranymi technikami malarskimi i rysunkowymi, poszukiwały własnej tożsamości artystycznej, ale też subtelnie zabiegały o atmosferę bezcennego bycia razem.
Dzięki takim wyjściom i wyjazdom z atelier HDK, plastycy mają możliwość bliżej poznać najciekawsze miejsca w okolicy pod kątem kultury, mieszkańców, a także przyrody w kontekście pejzażu.

Z. Jakuć

FOTOGALERIA

zdjęcie. dziesięć uczestniczek pleneru malarskiego prezentują swoje prace.