zdjęcie. Występ na scenie amfiteatru w Hajnówce dziewcząt ze Studia Piosenki

Reportaż – Festyn „Krynoczka”

Białoruski Festyn Ludowy „KRYNOCZKA”

W sercu Puszczy Białowieskiej, na skraju lasu znajduje się uroczysko Miednoje zwane KRYNOCZKĄ. To jedno z najważniejszych świętych miejsc na Podlasiu. Co roku jest miejscem pielgrzymek na uroczystości Świętej Trójcy.

Wierni odwiedzający Krynoczkę tradycyjnie przecierają chusteczką zwilżoną w źródełku chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywając się choroby.

W drugiej połowie lat 90 ówczesny dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury chcąc podkreślić nie tylko duchowe znaczenie tego święta powołał do życia imprezę kulturalną, której celem było wyeksponowanie unikatowej kultury i tradycji naszego regionu.

Pierwsze festyny KRYNOCZKA odbywały się na osiedlu mieszkaniowym MAZURY. Były to koncerty z udziałem lokalnych zespołów artystycznych m.in. zespołu tańca ludowego PRZEPIÓRKA oraz Chóru ECHO PUSZCZY .

Duże zainteresowanie imprezą spowodowało, że z roku na rok ilość widzów, jak i wykonawców koncertu sukcesywnie się zwiększała, czego następstwem było przeniesienie tego wydarzenia do miejskiego amfiteatru. Na scenie prezentowały się nie tylko zespoły artystyczne z regionu, ale i zza granicy podnosząc tym samym rangę koncertu.

Od początku istnienia Studio Piosenki działające w Hajnowskim Domu Kultury swoimi występami uświetnia festyny KRYNOCZKA nie rzadko tworząc zgraną całość wraz z zespołem Tańca ludowego PRZEPIÓRKA oraz chórem ECHO PUSZCZY.

Festyn KRYNOCZKA, którego organizatorem jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne w Białymstoku oraz Hajnowski Dom Kultury jest kulturowym zwieńczeniem prawosławnego trzydniowego święta Zesłania Ducha Świętego. To spotkanie z muzyką białoruską i folklorem, które od wielu lat przyciąga rzeszę publiczności i wiernych fanów tej imprezy.

Śpiew, taniec, barwne stroje ukazujące piękno naszego regionu oraz szczera i liczna publiczność – to wszystko odnajdziemy trzeciego dnia prawosławnego święta Świętej Trójcy w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce.

Białoruski Festyn KRYNOCZKA to artystyczna uczta Podlasia, która na stałe wpisała się

w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne Hajnowskiego Domu Kultury i TV Podlasie. Wystąpili: Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka”, Chór „Echo Puszczy” i Studio Piosenki Estradowej

Realizacja filmu: Hajnowski Dom Kultury.

Marta Gredel-Iwaniuk

Festyn KRYNOCZKA

Białoruski Festyn KRYNOCZKA organizowany przez Białoruskie Tworzystwo Społeczno Kulturalne w Białymstoku oraz Hajnowski Dom Kultury to impreza, która co roku odbywa się trzeciego dnia prawosławnego Święta Św. Trójcy w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce. Z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju tegoroczna edycja Festynu niestety się nie odbędzie.Powróćmy jednak wspomnieniami do poprzednich lat 🙂 Zapraszamy !

Opublikowany przez Hajnowski Dom Kultury Poniedziałek, 8 czerwca 2020