wystawa Utkane z nici

„Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości”

Wystawa „Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości” – 25.10 – 20.11.2019 r.

25 października 2019 r., w galerii Hajnowskiego Domu Kultury, odbył się wernisaż wystawy tkanin zebranych w ramach projektu „Historie utkane z nici – Stare rękodzieło dla przyszłości”.

Zobaczyć, a nawet dotknąć  można było około stu starych tkanin, wydobytych z domowych kufrów. Zebrane zostały podczas objazdu po wsiach w powiecie hajnowskim: w Istoku, Policznej, Lewkowie Starym i Nowym, Dubiczach Cerkiewnych, Czechach Orlańskich, Narwi, Plancie czy Mokrem. Gospodynie dzieliły się z nami nie tylko skarbami z szafy, ale też opowieściami. Wszystkie tkaniny wrócą potem do ich kufrów, ale historie zostaną z nami.

Na wystawie znalazły się tradycyjne podlaskie perebory, ręczniki obrzędowe, uznawane za fenomen kulturowy, tkane chodniki, wyszywane makatki i obrusy.

Motywem przewodnim był nieoczywisty paw. Autorką makatki z fotografii jest Nadzieja Giercun z domu Guryn. Urodziła się w Orzeszkowie, za mąż wyszła do Istoku. Ślub brała w 1953 roku. Miała 20 lat, a w kuferku starannie uszykowany posag. Była dumna z tego złotego pawia. Miał przynieść rodzinie dostatek, bogactwo. I w domu biedy nie było skoro paw przetrwał i ciągle lśni. Tkaczka, która już nie żyje, pewnie miała nadzieję, że przyniesie szczęście jej wnukom i prawnukom.

Na wystawie zaprezentowany był też inny fenomen kulturowy – podlaskie kobiece chusty, sposoby ich wiązania i noszenia. To rekwizyt, który nieodmiennie kojarzy się z podlaską wsią. Chusty pełniły wiele funkcji, nie tylko ochronnych, ale też magicznych.

Kuratorka wystawy Agata Rychcik-Skibiński ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”.

Wystawa dofinansowana została ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawa Historie utkane z nici
.
 Wystawa Historie utkane z nici
.
Wystawa Historie utkane z nici