Podlaska Oktawa Kultur w Hajnówce

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”– koncert w Hajnówce 27.07.2019 r.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur” to wydarzenie organizowane od 12 lat przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Festiwal to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka charakterystyczna dla kultur różnych stron świata. Koncerty Podlaskiej Oktawy Kultur odbywają się w Białymstoku oraz w kilkunastu mniejszych miejscowościach  województwa podlaskiego m. in. Hajnówce. Do tej pory mieliśmy przyjemność gościć w naszym mieście artystów z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Izraela, Mołdawii, Turcji, Bułgarii, Kałmucji i Serbii. W tym roku koncert odbył się 27 lipca, a na scenie hajnowskiego amfiteatru wystąpiły dwa zespoły ze Słowacji i Gruzji.

Zespół pieśni i tańca „CARNICA” ze Słowacji powstał w 1957 r. Jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Koszycach. Od tego czasu działa nieprzerwalnie, zrzeszając tancerzy, muzyków i śpiewaków. Ich wspólną cechą jest miłość do ludowości. Carnica działa jako stowarzyszenie, którego celem jest zachowanie wartości kulturowych i promowanie słowackiego folkloru. Zespół stara się odnajdywać stare materiały etnograficzne stanowiące bazę do choreograficznych opracowań.

Zespół „MTSVERVALI” z Gruzji powstał  w 1994 r w Batumi. Jego repertuar zawsze bazuje na tradycjach gruzińskich, a opracowania sceniczne to spektakle pełne żywiołowości i niesamowitej energii. Tańce ludowe w ich wykonaniu to m. in. Chorumi (wojenny taniec adżarski), chewsuruli ( taniec z mieczami i tarczami), raczuli (świąteczny taniec chłopców o dziewcząt). Młodzieżowy zespół prezentuje wysoką klasę artystyczną.

J. Paszko

.
.
.
.
.
.
.
.
 
.
.