XIII Jarmark Żubra „Pachnący Puszczą”

XIII Jarmark Żubra „Pachnący Puszczą” – 14.07.2019 r.

13 (szczęśliwy) Jarmark Żubra 2019 ph. ,,Pachnący Puszczą” za nami! Pomimo niepewnej pogody udało się. To był największy targ regionalny ze wszystkich dotychczasowych edycji.
W przestrzeni parku miejskiego rozlokowało się ponad 100 podmiotów zakwalifikowanych
do uczestnictwa, a wśród nich: artyści, rzemieślnicy, twórcy rękodzieła, pasjonaci i kolekcjonerzy. Alejki wypełniły się podlaskimi smakami, zapachami, sztuką, śpiewem i muzyką.
Wraz z otwarciem imprezy wystartowały pokazy w STREFIE KULINARNEJ PRODUKTU LOKALNEGO. Niezwykłe widowisko przygotowały panie z KGW z Dobrowody, które pokazały cały proces tworzenia KOROWAJA, weselnego ciasta, ubarwiony śpiewem i tańcem. Tematyczna Wieś Drewniana – Borysówka promowała swoje wyborne ciasteczka DREWNIAKA, Stowarzyszenie „KRYNICA”z Lipin kusiło potrawami ziemniaczanymi, KGW ,,Jezioranki”
z Siemianówki zapraszały na bułeczki drożdżowe i mrówkowca, a serkami własnej produkcji częstował o.Lewczuk. Do świata puszczańskich ziół zapraszały firma Runo i EkoHerba
z Hajnówki, które zdradzały tajemnice o ziołach , o ich nadzwyczajnych właściwościach
i zastosowaniu. Tradycyjnie, szczególne miejsce na Jarmarku zajmował Hajnowski Marcinek
i cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty jego wypieku prowadzone przez panią Joannę Bińczycką. Całym tym niezwykłym kulinarnym widowiskiem włodarzyła entuzjastyczna i pełna pozytywnej energii pani Barbara Tekieli, dziennikarka branży turystycznej i kulinarnej.
Obok jadła, główne strefy jarmarku to SZTUKA LUDOWA i RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE. Rzesze publiczności miały w czym wybierać: hafty i koronki, ceramika ozdobna i użytkowa, wyroby z drewna i wikliny, rękodzieło filcowane i szyte… Atrakcją jarmarku było wytwarzanie wyrobów na żywo przez twórców ludowych. Koszyczek ze słomy, podkowa lub motanka na szczęście, ekologiczne dywaniki z resztek tkanin czy piękna wycinanka z papieru,
to rarytasy, które można było zrobić o własnych siłach. Nowością tegorocznej edycji jarmarku był pokaz mody inspirowanej Puszczą Białowieską, który przygotowała i poprowadziła hajnowianka, pani Bogusława Czarkowska. Miłośnicy literatury mogli odwiedzić stoiska z wydawnictwami dla dzieci i dorosłych (stoisko Państwa Rozbickich, Media Rodzina, Puszczyk). Jarmark skierowany
do bardzo szerokiej gamy odbiorców, sprzyja całym rodzinom i dlatego przewidziano również atrakcje dla dzieci. Najwięcej miłośników zabaw, konkursów i eko-edukacji zgromadziła STREFA ŻUBRA POMPIKA i niespodzianki przygotowane przez BAJANKĘ Monikę Skikiewicz.
W specjalnie przygotowanej STREFIE PIKNIKOWEJ czekały leżaki i koce, na których można było odpocząć od zgiełku lub w pięknych okolicznościach przyrody zjeść ulubiony posiłek.
Imprezie targowej towarzyszył program estradowy na scenie amfiteatru. Publiczność ciepło przyjęła zespoły i solistów z Polski, Białorusi, Litwy i Łotwy. Barwne i widowiskowe koncerty zwieńczyła CZEREMSZYNA, jeden z najlepszych i najbardziej oryginalnych zespołów folkowych w Polsce.
Hajnowski Jarmark, impreza cykliczna organizowana przez Burmistrza Miasta Hajnówka oraz Hajnowski Dom Kultury z edycji na edycję budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko wystawców, ale także osób szukających niecodziennych przedmiotów, smaków, dźwięków. Jest miejscem, gdzie można co roku odpocząć od masowej produkcji i sieciowych produktów. Dzięki niepowtarzalnemu urokowi Jarmark Żubra stał się pozycją obowiązkową dla wielu osób zakochanych w Podlasiu, Puszczy Białowieskiej i ziemi hajnowskiej.

Zenaida Jakuć

Zdjęcia: Anna Tarasiuk

Organizator: Urząd Miasta Hajnówka, Hajnowski Dom Kultury
Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podlaskiego
Patronat Medialny: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, TV Podlasie, TVK Hajnówka, Wieści Podlaskie

Sponsorzy:
1. PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH W HAJNÓWCE
2. PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI – HAJNÓWKA
3. PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ – HAJNÓWKA
4. FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A.
5. ,,PAR-BUD’’ ROBERT BERK
6. BIURO UBEZPIECZEŃ I OBROTU NIERUCHOMOŚCIAMI BOROWIK
7. BANK SPÓŁDZIELCZY W HAJNÓWCE
8. BANK SPÓŁDZIELCZY W BIELSKU PODLASKIM
9. ,,GARNIEC PODLASKI” CATERING
10. ,,OPAL’’ OLEJ OPAŁOWY EKOTERM PLUS
11. ZAKŁAD DRZEWNY ,,ANDREWPOL’’
12. MARKET ,,MRÓWKA’’ HAJNÓWKA
13. ,,RUNO’’ HAJNÓWKA
14. NADLEŚNICTWO HAJNÓWKA
15. DOROTA I MAREK GINSZT – USŁUGI DŹWIGOWE
16. „MODERATOR” HAJNÓWKA
17. IGOR ŁUKASZUK – RADNY SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

LISTA WYSTAWCÓW 2019

zobacz więcej zdjęć – FOTOGALERIA

.
.
.
.
.
.