XII Sputnik nad Polską

Festiwal Filmów Rosyjskich „XII Sputnik nad Polską” – 2-3.02.2019 r.

„Sputnik nad Polską” jest znanym Festiwalem Filmów Rosyjskich o zasięgu ogólnokrajowym. W tym roku doczekaliśmy się jego XII edycji. Festiwal jest swoistym świętem rosyjskiej kinematografii. Jego głównym celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności najciekawszych i najbardziej znanych osiągnięć rosyjskiej sztuki filmowej, ale także promowanie młodego pokolenia rosyjskich filmowców. W Hajnówce w ramach tegoż festiwalu filmy rosyjskie wyświetlane są po raz szósty. W roku 2019 mieliśmy możliwość obejrzenia dramatu w reżyserii Natalii Mieszczaninowej pt. „Serce świata”. Film ów otrzymał w tegorocznej edycji Sputnika nad Polską Grand Prix. Jury w składzie: Joanna Kos-Krauze, Mirosław Haniszewski i Hanna Rydlewska swą decyzję o przyznaniu nagrody uzasadniło następującymi słowami: „za dyskretną, poruszającą opowieść o naszej samotności i pragnieniu akceptacji. Pozornie skromny film, opowiadający o ważnych sprawach”. „Serce świata” otrzymało także Grand Prix w Soczi na Festiwalu Kinotawr – nagrodę przyznała Gildia Krytyków i Znawców Filmowych. Drugiego lutego, w dniu projekcji filmu hajnowianie mieli możliwość spotkania twarzą w twarz z rosyjskim aktorem, reżyserem i producentem greckiego pochodzenia – Janisem Politovem, który na tę okoliczność przyjechał wprost z Moskwy.
Festiwalowi towarzyszyła projekcja filmu Kiryła Serebrennikowa pt. „Lato”, inspirowanego autentycznymi postaciami liderów legendarnych leningradzkich zespołów rockowych („Zoopark” -Majk Naumenko oraz „Kino” – Wiktor Coja). Film dość nowatorski i niekonwencjonalny w formie obfitował w ciekawie sfilmowane aranże największych szlagierów np. Dawida Bowiego, Sex Pistols, Blondie, Lou Reeda czy Iggy’ego Poppa. Przed seansem fani rosyjskiego kina mieli możliwość usłyszeć koncert hajnowskiego akordeonisty – Jacka Drużby.
Organizatorami wydarzenia „Sputnik nad Polską”, które odbyło się w dniach 2-3.02.2019 r. w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury są: Stowarzyszenie Metamorphosis oraz Hajnowski Dom Kultury. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku „Sputnik” znów pojawi się nad Hajnówką.

Tekst: Marta Korszak
Zdjęcia: Kacper Keczyński

.
.
.
.