Warsztaty „Sztuka ikony” – 2.02

ANIOŁY W Hajnowskim Domu Kultury

Warsztaty ikonograficzne to jedna z wielu ofert Hajnowskiego Domu Kultury na spędzenie niesztampowo tegorocznych ferii zimowych. W warsztatach wzięło udział 22 uczestników w wieku 8-16 lat.
Ikona to coś więcej niż obraz religijny, to przedmiot kultu. W IX w. powstał jej kanon niezmienny i niezależny od czasu i kraju. Ikony malowane, a dokładnie ,,pisane” są na drewnie. Tematy ikon są zawsze powiązane z tekstem ewangelii, przedstawiają Chrystusa, Bogurodzicę, apostołów i świętych, a także anioły. Święte osoby nie są ukazywane w sposób realistyczny, ale są stylizowane, by wzmocnić ich uduchowienie. Złote tło na ikonach przedstawia boskie, przedwieczne światło, a napisy wskazujące imiona postaci przybierają formy skrótów. Ikony wykonuje się technikami tradycyjnymi używając tylko naturalnych materiałów. Podobrazie – drewniana deska, grunt – mieszanka kredy i kleju zwierzęcego, barwniki ziemne, kurze jaja, olej lniany, wino, złoto.
Na warsztatach technologia ikony została uproszczona. Tekturki oklejone płótnem zastąpiły deski, a farby akrylowe – tempery jajeczne. Prowadzący zajęcia Arkadiusz Świętochowski (absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu, studiował ikonopisanie w Akademii Duchownej w Siergijew Posadzie pod Moskwą) zaznajomił zebraną grupę z zestawem niezbędnych narzędzi i materiałów. Tematem wybranym do umieszczenia na ikonie stał się wizerunek anioła, a dla chętnych oryginalna ikona pana Arkadiusza. Umieszczenie rysunku na podobraziu poprzedziły szkice wstępne w skali 1:1. Później malarze przygotowywali odpowiednie odcienie farb z mieszanki czystych kolorów. Można było zauważyć etapy nakładania farby: twarz, tło, skrzydła, szaty i na koniec wzory i napisy. W efekcie końcowym powstały piękne, autorskie prace, pierwsze ikony, które młodzi twórcy mogli zanieść do swoich domów.
Własnoręczne pisanie ikony pod okiem ikonografa, chociaż wymagało od uczestników dużo cierpliwości i pokory, było pełną wrażeń niezapomnianą podróżą malarską ale i dla wielu… duchową.

Z. Jakuć

sztuka ikony

FOTOGALERIA