Hajnowski Dom Kultury tętni życiem

 W samym listopadzie na deskach sceny HDK odbyło się dziesięć  wydarzeń o charakterze kulturalnym: spektakl i koncert muzyczny, cztery sztuki teatralne, festiwal poezji śpiewanej, konkurs recytatorski i wieczór prawosławnej poezji religijnej, prezentacje zespołów obrzędowych, projekcje pełnometrażowych filmów, a w holu i małej galerii HDK można było obejrzeć wystawę obrazów olejnych „Dla Niepodległej” autorstwa Zbigniewa Budzyńskiego i Michała Nowickiego, a także dwie wystawy fotograficzne: „Kaplice i przydrożne kapliczki na wakacyjnej fotografii” i „Hajnówka oczami cudzoziemca” (zdjęcia autorstwa Dmytra Mykhailova).
Należy jednak pamiętać, że pod dachem Hajnowskiego Domu Kultury prócz sali widowiskowej i przestronnego holu znajduje się wiele innych pomieszczeń, a życie toczy się tu swoim rytmem niezależnie od zmieniającego się repertuaru w planie imprez. Sale o których myślę są dobrze znane osobom posiadającym pasję, zainteresowania oraz chęć do ich realizacji. Pod okiem doświadczonych instruktorów można tu odkryć i rozwinąć talenty do: śpiewu, tańca, tkactwa, malarstwa, rysunku, gry aktorskiej lub na gitarze. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Hajnówki i okolic pracownicy HDK oferują wachlarz interesujących zajęć skierowanych do osób w różnym wieku mających charakter zajęć stałych oraz warsztatowych.
Bogata oferta obejmuje m.in. zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych. Taniec jest niezwykle indywidualną formą wyrażania siebie. W zależności od upodobań ruchów, dźwięków i choreografii dzieci i młodzież mogą zdecydować się na uczęszczanie na zajęcia z: tańca towarzyskiego, baletu, hip – hopu, tańca ludowego („Przepiórka” – cztery grupy wiekowe: 6-7, 8-10, 11-14, 15-19 – lat), tańca nowoczesnego (dziecięca grupa taneczna „Abrakadabra” oraz młodzieżowa „Iluzja” ) czy też Mażoretek (2 grupy wiekowe). Dorośli mają możliwość uczęszczania na zajęcia z tańca towarzyskiego oraz salsy (zajęcia dla pań), a Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykają się raz w tygodniu na zajęciach tanecznych, gdzie pod okiem instruktora ćwiczą specjalnie dla nich przygotowane układy taneczne.
Zainteresowania plastyczne dzieci i młodzież mogą rozwijać w dużej i małej pracowni plastycznej na cotygodniowych zajęciach koła plastycznego „Deformacja” (trzy grupy wiekowe) oraz warsztatach cyklicznych „Zrób to sam(a)”. Dorośli posiadający zamiłowanie do sztuki i amatorsko tworzący prace plastyczne przy pomocy rozmaitych technik – mogą uczęszczać do Klubu Plastyka „START”. Inną formą wyrazu artystycznego jest tworzenie tkanin w pracowni gobelinu, gdzie cotygodniowo spotykają się Panie, aby miło i twórczo spędzić czas w swoim towarzystwie. W HDK odbywają się także warsztaty rękodzielnicze. W listopadzie w ramach tej formy można było pod okiem doświadczonej koronczarki nabyć umiejętności potrzebne do własnoręcznego wykonania choinkowych ozdób lub poznać tajniki ozdabiania przedmiotów metodą decoupage.
Muzyczny talent dzieci i młodzież rozwijają w Studiu Piosenki Estradowej na zajęciach indywidualnych i zespołowych („Puls”, „Małe HDK”, „Domino”, „Cykada”). W HDK działa także muzyczne przedszkole i odbywają się zajęcia z rytmiki dla szkół. Chętni niezależnie od wieku mogą nabyć lub doskonalić umiejętność gry na gitarze. Z kolei dorośli miłośnicy śpiewu chóralnego mają możliwość oddawania się swojemu hobby poprzez czynne przynależenie do Zespołu Pieśni „Echo Puszczy”.
W listopadzie w małej galerii HDK można było obejrzeć proces powstawania niezwykłej rzeczy – pięknej makiety kolejki elektrycznej. Została ona zaprojektowana i wykonana w ramach projektu ASOS „Kolej na Gminę Hajnówka”, którego koordynatorem jest Pani Anna Bowtruczuk. Przy powstawaniu makiety brali udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także ich bliscy, gdyż celem projektu była aktywacja osób starszych poprzez budowanie kolejki wraz z dziećmi i wnukami.
Przy Hajnowskim Domu Kultury działa także młodzieżowy Amatorski Teatr „Różności” oraz dziecięca grupa „Dzwonki” (recytacje, spektakle, śpiew chóralny – w języku białoruskim). Do wystąpień w spektaklach przygotowuje tu się również Grupa Teatralna UTW.
Młodzi miłośnicy klocków lego, komputerów i majsterkowania mają możliwość uczęszczania na zajęcia z robotyki (co 2 tygodnie), na których uczestnicy powyżej 6 roku życia pod okiem instruktora budują i programują pojazdy, urządzenia oraz roboty z Lego Mindstorms NXT 2.0.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, na których można obejrzeć Hajnowski Dom Kultury w innej odsłonie, nie tej uroczystej, widowiskowej, ale tej codziennej, na którą składa się systematyczna twórcza praca, spotkania międzyludzkie, nauka, relaks i rozwijanie pasji.

Zainteresowanych dołączeniem do którejś z wymienionych powyżej form pracy oferowanych przez Hajnowski Dom Kultury zachęcamy do skontaktowania się z HDK (wtorek-sobota godz. 8:00 – 16:00 tel. 85 682 32 03). Więcej informacji  na stronie internetowej Hajnowskiego Domu Kultury http://hdk.hajnowka.pl , w zakładce formy pracy.

Marta Korszak

GALERIA