XXV Prezentacje Zespołów Obrzędowych „Białoruski Obrzęd na scenie” -18.11.2018

            W niedzielne popołudnie 18 listopada 2018 r. na scenie Hajnowskiego Domu Kultury gościliśmy artystów z: Bielska Podlaskiego, Narwi, Orli, Malinnik, Białegostoku, Gródka i Hajnówki. Dzieci, młodzież oraz dorośli zaprezentowali zebranej publiczności tradycje i zwyczaje związane z codziennym życiem części mieszkańców wschodniej Polski, których rodzinne i kulturowe korzenie nierozerwalnie były i nadal są związane z językiem białoruskim. Podczas XXV Prezentacji Zespołów Obrzędowych „Białoruski Obrzęd na scenie” dziewięć zespołów artystycznych odegrało scenki rodzajowe związane np. z poborem chłopców do wojska, pracami polowymi, obrzędami rodzinnymi czy wspólnym spędzaniem wieczorków panieńskich.
Dzięki ciekawej scenografii widzowie mogli przenieść się w czasie, aby podglądać życie toczące się w białoruskiej chatce, gdzie w izbie prócz kaflowego pieca i stołu zasłanego białym obrusem bogato zdobionym różnobarwnym kwiatowym haftem i frędzlami, można było zaobserwować przedmioty codziennego użytku, które mieszkańcy podlaskich wsi wytwarzali ręcznie: gliniane misy i dzbany, wiklinowe kosze, drewniane krzesła i ławy, chodniki z gałganków, makatki wyszywane atłasowymi nićmi na ciemnym płótnie, pięknie zdobione haftem ubrania i charakterystyczne obrzędowe ręczniki.

Hajnówkę  reprezentowała Dziecięca Grupa Teatralna „Dzwonki” z Hajnowskiego Domu Kultury. W wykonaniu grupy obejrzeliśmy przedstawienie „Kab nie tyje łady” opracowane przez Wierę Masajło .

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zaangażowaniu Zarządu Głównego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku.

Tekst: Marta Korszak

.
.
.
    
.
.