Spektakl muzyczny „Nasza Niepodległa”

11 listopada 2018 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbył się spektakl muzyczny „Nasza Niepodległa”.
Nad organizacją wydarzenia upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pracowało ponad 40 osób.
Twórcami spektaklu są trzy osoby odpowiedzialne za przygotowanie wokalne, scenariusz oraz reżyserię: Marta Gredel-Iwaniuk, Julita Wawreszuk oraz Marcin Ozga. W trakcie trwania spektaklu młodym artystom akompaniował grający na żywo zespół instrumentalny w składzie: Paweł Biederman (gitara), Maciej Magnuski (gitara basowa), Damian Szajkowski (perkusja), Maciej Mucha (trąbka) oraz Przemysław Zalewski, który prócz gry na instrumentach klawiszowych pełnił funkcję kierownika muzycznego.
Spektakl składał się z dwóch części. Pierwsza część była stylizowaną współczesną lekcją historii, podczas której oddano realia szkolne: dzwonek informujący o początku i końcu lekcji, ławki szkolne, biurko nauczyciela, dialogi pomiędzy nauczycielem, a uczniami oraz części drugiej – musicalowej. Podczas spektaklu wykonanych zostało kilkanaście utworów o treści patriotycznej. Wystąpiły solistki: Renata Tuszyńska, Julita Wawreszuk, Marlena Biegluk, Karolina Mirek, Dorota Sztyler, Izabella Karczewska, Katarzyna Drużba, Zofia Filipiuk, Izabella Pietroczuk oraz uczestnicy zespołów wokalnych: „Domino”, „Cykada”, „Puls”, „Małe HDK”, SPE i tancerze ZTL „Przepiórka”: Jacek Drużba, Bartek Plewa, Michał Pietruczuk, Tomasz Drużba.
Na wartość artystyczną widowiska prócz przygotowania wokalnego wpływ miało wiele czynników : ciekawa gra świateł, muzyka grana na żywo i gra aktorska młodych artystów, którzy podszkolili swoje umiejętności podczas warsztatów aktorskich przeprowadzonych przez Marcina Ozgę w trakcie przygotowań do spektaklu. Trzeba przyznać, że wszystkie wymienione składowe dały znakomity artystyczny efekt. Dzięki doborowi repertuaru, scenografii, strojom scenicznym zgromadzonym dzięki uprzejmości osób prywatnych i instytucji (Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku) widzowie mogli na chwilę przenieść się w czasie i wraz z występującymi na scenie młodymi artystami przeżyć emocjonalnie wyśpiewane przez nich patriotyczne pieśni.
Spektakl „Nasza Niepodległa” pozwolił mieszkańcom Hajnówki i okolic w przyjemny w odbiorze sposób współuczestniczyć w upamiętnieniu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaś przygotowania do niego wyczuliły młodych artystów na konieczność pielęgnowania i przekazywania tradycji narodowej poprzez zgłębianie wiedzy historycznej, w czym pomogła lekcja historii przeprowadzona z uczestnikami Studia Piosenki Estradowej przez historyka Nellę Szczukę w okresie przygotowań do spektaklu.
W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę sala widowiskowa Hajnowskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a słowa utworów wykonanych w tym dniu na scenie wzbudziły w widzach niejedną refleksję i wywołały niejedną łzę wzruszenia.
Koncert „Nasza Niepodległa” był finalnym wydarzeniem projektu w ramach programu „Pomost dla Niepodległej” dofinansowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Tekst: Marta Korszak