Projekcja filmu pt. „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”

               18 i 23 października 2018 r. w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury odbyły się projekcje fabularyzowanego dokumentu pt. „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”, w ramach II edycji projektu „Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu?” realizowanego przez Fundację Artystyczną ERINA B przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.
Film ukazujący historię cudzoziemców, którzy wspierali powstańców warszawskich w walce z okupantem zgromadził wielu widzów, w przeważającej większości uczniów hajnowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dokument jest hołdem oddanym cudzoziemcom walczącym ramię w ramię z Polakami w trakcie Powstania Warszawskiego. Dzięki temu obrazowi młodzież dowiedziała się o często pomijanym w podręcznikach do historii fakcie, że w Powstaniu Warszawskim wraz z Polakami walczyli przedstawiciele ponad 20 narodowości. Najprawdopodobniej było to ok. 300 osób m.in.: Węgrzy, Słowacy, Włosi, Rosjanie, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy i Ormianie. Warto wspomnieć, że na planie filmu pracowała międzynarodowa ekipa, a autorem zdjęć jest Kolumbijczyk – Nicolás Villegas, absolwent PWSFTViT w Łodzi.
Spotkanie uświetnili swą obecnością: reżyser filmu Pani Małgorzata Brama oraz przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, którzy wraz z kierownikiem artystycznym HDK Panią Jadwigą Lach-Kuczkin otworzyli spotkanie, a po projekcji wysłuchali pytań młodzieży zebranej na widowni. Najdociekliwsi uczniowie zostali nagrodzeni upominkami.

Marta Korszak

.
.
.
.
.