Urodziny żubra Pompika

 26 września 2018 r. najmłodsi mieszkańcy Hajnówki uroczyście świętowali 10 urodziny Żubra Pompika,  przesympatycznej postaci literatury dziecięcej stworzonej przez Pana Tomasza Samojlika – naukowca pracującego w Instytucie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Pan Tomasz dzięki swej szerokiej wiedzy przyrodniczej, inteligencji, wyobraźni i poczuciu humoru od lat świadomie i skutecznie  przybliża dzieciom sylwetki i zwyczaje zwierząt zamieszkujących polskie lasy, w szczególności te, które upodobały sobie Puszczę Białowieską.

Otwierając uroczystość odbywającą się w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury pisarz podzielił się pokrótce swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami z zebranymi sympatykami żubra Pompika. Cóż…z wypowiedzi tej wynika, że Pompik spłatał niezłego figla swemu twórcy stając się… polskim celebrytą. Żubrzyk występuje już nie tylko na kartach książek, ale również gra w serialu, ponadto pracowicie promuje nasz region upiększając swym przesympatycznym pyskiem: tekstylne torby, chusty,  zeszyty, odblaski i całe mnóstwo innych gadżetów, które wraz z turystami odwiedzającymi nasze miasto promują Hajnówkę w Polsce i poza jej granicami. To wszystko udało się Pompikowi w zaledwie dziesięć lat… Nie ma co, błyskotliwa kariera…

Gdy nieoczekiwanie spoza aksamitnej kurtyny wyłonił się rozświetlony światłem świec urodzinowy tort, fani Pompika jak na komendę powstali z wygodnych foteli, aby radośnie zaśpiewać jubilatowi „Sto lat!”. Były również serdeczne gratulacje, wyrazy uznania oraz życzenia nieustającej weny twórczej i rzeszy oddanych czytelników złożone na ręce Pana Tomasza Samojlika przez Burmistrza Miasta Hajnówka Pana Jerzego Siraka w imieniu własnym i mieszkańców naszego miasta.

Na hucznie obchodzonej uroczystości 10 urodzin nie mogło zabraknąć jubilata  – Żubr Pompik pojawił się na scenie wraz z całą rodziną: siostrą Polinką, mamą Poradą i tatą Pomrukiem. Spotkanie to zawdzięczamy wspaniałym artystom Teatru Fuzja: Agnieszce Mikulskiej, Karolowi Loręckiemu, Jakubowi Woźniakowi oraz Tomaszowi Rozmianiec. Przedstawienie pt. „ Żubr Pompik” wg. inscenizacji Pani Anny Rozmianiec było niezwykłym połączeniem: gry aktorskiej, muzyki instrumentalnej tworzonej na żywo,  śpiewu, ruchów i obrazów scenicznych – ciekawych mimo oszczędnej, dość nowoczesnej i nowatorskiej scenografii. Zabawne kostiumy, wykorzystanie w spektaklu efektów świetlnych, humorystyczne dialogi, liczne ciekawostki przyrodnicze wplecione na pozór mimochodem w tekst scenariusza sprawiły, że przedstawienie podobało się wszystkim, bez względu na wiek.

Po spektaklach, a było ich w tym uroczystym dniu aż trzy, dwa w godzinach porannych dla grup szkolnych i jeden po południu, można było nabyć książki autorstwa Pana Tomasza Samojlika, a także zdobyć autograf pisarza. Natomiast w sali lustrzanej Hajnowskiego Domu Kultury odbyły się niezwykłe warsztaty z Bajanką – Panią Moniką Skikiewicz, która zaczarowała swoimi niezwykłymi opowieściami i magicznymi sztuczkami nie tylko dzieci, ale także ich opiekunów.

To była wyjątkowa urodzinowa impreza, jedna z tych, z której wszyscy zaproszeni goście wychodzą w wyśmienitych nastrojach.

Tekst: Marta Korszak

.
  
.
.
urodziny pompika
.
.
.