V Międzynarodowy Jubileuszowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy

W dniach 7-8.07.2018r. w Hajnówce  odbył się V Międzynarodowy Jubileuszowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość”.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w Hajnowskim Domu Kultury. Wzięło w nich udział 16 podmiotów wykonawczych z kraju i z zagranicy. Najliczniej reprezentowana była Hajnówka: trzy solistki (Julita Wawreszuk, Aleksandra Bujek, Izabela Karczewska), duet gitarowy (Zbigniew Budzyński i Jarosław Kowalski) oraz Studio Piosenki Estradowej działające przy HDK (Magdalena Lunda, Wanda Ginszt, Zofia Filipiuk, Martyna Białowieżec, Izabela Karczewska, Katarzyna Drużba, Dorota Sztyler).  Z Warszawy przyjechały dwie solistki, Panie: Joanna Długołęcka i Anna Kaczmarczyk. Pozostali wykonawcy  godnie reprezentowali następujące miejscowości : Pabianice, Łomżę, Białystok, Henryków, Suraż, Ciechanów, Tucholę, Wasilków i Mińsk na Białorusi.

Trzyosobowe Jury, w składzie: Olga Arcimowicz-Okudżawa, Joanna Rawik i Anatol Borowik, po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu udało się na obrady, które zaowocowały wyłonieniem następujących zwycięzców:

  • I miejsce ex aequo: Izabela Karczewska oraz dziewczęta z zespołu SPE  (Hajnówka)
  • II miejsce: Marek Jarosz (Suraż)
  • III miejsce: Julita Wawreszuk (Hajnówka)

Wyróżnienia:

  • Maksim Lukin (Mińsk),
  • duet gitarowy:  Jarosław Kowalski i Zbigniew Budzyński (Hajnówka)

Wymienieni powyżej laureaci wzięli udział w Koncercie Galowym, który odbył się na scenie hajnowskiego Amfiteatru w niedzielny wieczór. Licznie zebrana publika usłyszała wiele pięknie zaśpiewanych utworów, autorstwa tego niezwykle utalentowanego człowieka: pieśniarza, poety, kompozytora i dramaturga. Wystąpili: dziecięcy chór „Szyszkin Lies” działający przy Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce, zespół ukulele „Sweet Hilo Night” (Białystok), Teatr Poezji Śpiewanej „La Chanson” z Sum na Ukrainie, zespół „Piramidy” (Gdańsk), Andrej Kramarenko (Moskwa), Walery i Swietłana Marczenko (Równe na Ukrainie), a także Pan Anatol Borowik, który jest Perpetuum mobile Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy, jego pomysłodawcą i dyrektorem.

Pan Anatol w piękny sposób poprowadził Koncert Galowy, w trakcie którego przybliżył zebranej w Amfiteatrze publice sylwetkę legendarnego Artysty. Zapaleni sympatycy Bułata Okudżawy, a także regularni bywalcy Festiwalu wiedzą o Nim wiele, ale nie można zapominać o przedstawicielach młodego pokolenia, które dzięki Festiwalowi dopiero zaczyna Go odkrywać.

W tym miejscu pozwolę sobie zacytować wypowiedź Pani Olgi Arcimowicz-Okudżawy wdowy po słynnym Bułacie: „To był geniusz, nie mieścił się w żadnych ramach i schematach. Był jakby „poza” otaczającym go światem i był w tym bardzo naturalny. Polacy to bardzo dobrze rozumieją. Choć to brzmi bardzo banalnie, ale on rzeczywiście był wolnym człowiekiem. W każdych warunkach i w każdych momencie, w każdej sytuacji i w każdym towarzystwie – zawsze był wolny. Absolutnie.” ¹

Na piątym, jubileuszowym Festiwalu, nie zabrakło tradycyjnego już lotu niebieskich balonów wypuszczonych w niebo przy dźwiękach utworu Mistrza pt. „Balonik” oraz wspólnego, uroczystego wykonania „Pieśni gruzińskiej” przez znakomitych artystów i wspaniałą, hajnowską publiczność.

W trakcie Koncertu Galowego młodzi wolontariusze z Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wraz z opiekunem P. Ireną Ignatowicz przeprowadzili dobrowolną zbiórkę pieniędzy na budowę stacjonarnego Hospicjum p.w. proroka Eliasza. Jest to piękna inicjatywa która za pozwoleniem dyrektora Festiwalu jest rokrocznie podejmowana przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza. Od Pani Edyty Rosiak zaangażowanej w pracę w Fundacji wiem, że podczas Koncertu Galowego w Hajnówce,  dzięki dobrowolnym datkom fanów Bułata Okudżawy zebrano, aż 4 300 zł. Hajnowianie mogą być z siebie dumni, ponieważ byliśmy w tym roku hojniejsi od białostoczan. Mam nadzieję, że ta tendencja utrzyma się przy kolejnym, szóstym Festiwalu im. B. Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość”, i że słuchając mądrych tekstów i pięknych kompozycji autorstwa tego Niezwykłego Artysty, będziemy mogli wspierać działalność osób pokroju dr Pawła Grabowskiego – niosących wiarę, nadzieję i miłość ludziom, którzy tego potrzebują.

V Międzynarodowy Jubileuszowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. B. Okudżawy przeszedł już do historii. Zostały miłe wspomnienia i czas oczekiwania do przyszłej edycji.

Organizatorzy:

  • Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granie Bez Granic”,
  • Województwo Podlaskie,
  • Miasto Hajnówka,
  • Starostwo Powiatowe w Hajnówce,
  • Hajnowski Dom Kultury

Tekst i zdjęcia: Marta Korszak

 

Źródła:

1- M. Chołodowski, Elegancka walka o wolność. Festiwal piosenki im. Bułata Okudżawy.,  16.07.2016, http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,20411778,elegancka-walka-o-wolnosc-festiwal-piosenki-im-bulata-okudzawy.html, dostęp: lipiec 2018.