Hajnowskie Spotkania Filmowe – 19,27.07

Dziewczyny z cool’turą zapraszają na Hajnowskie Spotkania Filmowe

Pierwsze z czterech filmowo-plenerowych spotkań przy Hajnowskim Domu Kultury już 19 lipca 2018 r. będzie spotkaniem z kinem amerykańskim.

Na kolejne zapraszamy:

  • 27 lipca       – godz. 21:00 – „W ułamku sekundy” – Niemcy/Francja 2017, 106 min. reż. Fatih Akin
  • 3 sierpnia   – godz. 21:00 -„Thelma” Norwegia/Francja/Dania/Szwecja, 116 min, reż Joachim Trier
  • 10 sierpnia – godz. 21:00 -„Dzikie róże” – Polska 2017, 93 min, reż Anna jadowska

Seanse poprzedzone będą krótkim komentarzem filmoznawcy: Macieja Białousa, który jak nikt zna się na połączeniu filmu (sztuki) i socjologii (samego życia:-)

 „I TAK CIĘ KOCHAM” – 19 lipca godz. 21.00 plac przy HDK

głosy prasy (za Gutek Film):
To ten rodzaj komedii, na który widzowie zawsze niecierpliwie czekają. Rozwiązania w niej nie są łatwe, ścieżki bohaterów niezwyczajne, ale to też historia miłosna z pełnym spektrum emocji. Szkoda, że nie wszystkie komedie są tak dobre. (Consequences of Sound)
Zabawna i czuła historia z życia wzięta. (The Hollywood Reporter)
Największą siłą tego filmu są scenariusz i świetne role. (Screen International)
Jednocześnie romantyczny, smutny i bardzo zabawny. (Variety)
Jedną z największych zalet „I tak cię kocham” jest to, że przeciwności, które stają na drodze bohaterów są prawdziwe i przekonujące. To zabawny film, ale o poważnych sprawach. (ScreenCrush)
Przez większą część bardzo zabawny, ale też czasami chwytający za serce. (Film Stage)
Szczery i autentyczny. Jeden z tych filmów, za którymi przepada widownia. Cudowna opowieść o wzajemnym zrozumieniu i akceptacji. (New York Magazine)
Kawał porządnej filmowej roboty. (…). Sympatyczna opowieść o tym, że przeciwieństwa może się i przyciągają, ale czasem trzeba też znaleźć pewne punkty styczne. (Polzartem.pl)

.

 „W ułamku sekundy” 27 Lipca godz. 21.00

Thriller Fatiha Akina („Głową w mur”) z Diane Kruger („Bękarty wojny”) w roli głównej. W ułamku sekundy życie bohaterki eksploduje i rozpada się bezpowrotnie. W ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną nienawiść.
To najnowszy film Fatiha Akina, twórcy „Głową w mur”, „Soul Kitchen” i „Na krawędzi nieba”.
W roli głównej: Diane Kruger („Bękarty wojny”, „Troja”, „Kopia mistrza”), której „W ułamku sekundy” zawdzięcza emocjonalne napięcie i wiarygodność.
Życie Katji (Diane Kruger) eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała. Krytycy filmowi podkreślają precyzję, z jaką została zrealizowana filmowa opowieść. Zgodni są również co do tego, że emocjonalne napięcie i wiarygodność thriller zawdzięcza kreacji
odtwórczyni głównej roli. Gra Diane Kruger budzi podziw. Reżyserskie mistrzostwo, doskonałe aktorstwo i wysoki poziom realizacji (zdjęcia, montaż) złożyło się na film wciągający i niezwykle poruszający.
Film znalazł się w programie Konkursu Głównego MFF w Cannes
2017. Jury Festiwalu doceniło genialną kreację Diane Kruger, przyznając jej nagrodę w kategorii: Najlepsza Aktorka. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy przyznało „W ułamku sekundy” Złotego Globa w kategorii: Najlepszy Film
Nieanglojęzyczny. „W ułamku sekundy” znalazło się na tzw. shortliście oscarowej w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny, co stawia film w szeregu tytułów z największymi szansami na statuetkę Amerykańskiej Akademii.

W UŁAMKU SEKUNDY In the Fade Reżyser: Fatih Akin

Scenariusz: Fatih Akin, Hark Bohm Zdjęcia: Rainer Klausmann
Muzyka: Josh Homme; W rolach głównych: Diane Kruger Katja
Denis Moschitto Danilo, Johannes Krisch Adwokat Haberbeck
Samia Chancrin Brigit, Numan Acar Nuri Şekerci, Ulrich Tukur Jürgen Möller, Producenci: Fatih Akin, Ann-Kristin Hofmann
Niemcy / Francja, rok produkcji: 2017, czas trwania: 106 min

  „THELMA” – 3 sierpnia godz. 21.00 plac przy HDK
 „Dzikie Róże” – 10 sierpnia godz. 21.00 plac przy HDK

Hajnowskie Spotkania Filmowe to okazja, żeby zobaczyć dobre filmy, porozmawiać z ciekawymi gośćmi, spotkać się ze sobą i cieszyć się latem!  Jeśli pogoda dopisze – a mamy nadzieję, że tak! – spotykamy się w plenerze koło Hajnowskiego Domu Kultury.  W razie deszczu widzimy się w Domu Kultury.

Projekt realizują: grupa nieformalna Dziewczyny z cool’turą/Stowarzyszenie Metamorhosis
Projekt dofinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie Lokalne Partnerstwa PAFW Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (PAFW) za pośrednictwem Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Konsultant merytoryczny: Gutek Film