Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Sputnik nad Polską i nad Hajnówką – 3-4.02.2018r.

W dniach 3-4 luty 2018 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Metamorphosis oraz Hajnowskiego Domu Kultury odbyły się pokazy filmów w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską.

Widzowie mieli okazję obejrzeć dwa współczesne filmy: „Damę pikowa” (2016 r.) w reż. Pawła Łungina (jednego z ważniejszych reżyserów kina rosyjskiego) inspirowaną opowiadaniem Puszkina oraz operą Czajkowskiego sprytnie wkomponowaną w realia współczesnej rzeczywistości oraz „Arytmię” w reż. Borisa Chlebnikowa z 2017 r., w której nakreślone zostało życie dwójki lekarzy, dla których praca i powołanie okazało się ważniejsze niż własne życie. Film „Arytmia” otrzymał nagrodę GRAND PRIX tegorocznej edycji Sputnika w Warszawie „za przenikliwy portret bohaterów, którzy biorą odpowiedzialność za siebie i innych, i w bezwzględnym systemie walczą o życie”. Po projekcjach odbyły się dyskusje prowadzone przez Mirosława Miniszewskiego – filozofa, publicystę, scenarzystę.

Odbył się również pokaz filmu – reportażu z podróży czterech przyjaciół z Podlasia nad Bajkał. Gościliśmy uczestników wyprawy – Marka Włodzimirowa i Macieja Niewińskiego. Pokaz o tyle niezwykły gdyż twórcy zapowiedzieli, że był to pierwszy i ostatni jego pokaz w przestrzeni publicznej. Poprzez to, że film nie był stylizowany zobaczyliśmy większą wartość dokumentalną. Film dopełniły opowieści, odpowiedzi na pytania widzów.

Po raz kolejny odbyły się pokazy najnowszych pięknych i pouczających  rosyjskojęzycznych animacji. Głosu postaciom użyczał na żywo aktor A3Teatru – Stas Voitsechovski. Tuż po projekcjach odbyły się zajęcia teatralne – lalkarskie.

W imieniu widzów dziękujemy UM Hajnówka, Stowarzyszeniu Pocztówka oraz Stowarzyszeniu Edukacji Filmowej z Bielska Podlaskiego za wspieranie filmowych inicjatyw w naszym mieście.

                                                                                                                      Katarzyna Czurak

Sputnik nad Polską
 .
Sputnik nad Polską
.
Sputnik nad Polską
.
 Sputnik nad Polską
.
Sputnik nad Polską
.
 Sputnik nad Polską
 .
Sputnik nad Polską
.
Sputnik nad Polską