Plenerowe kino letnie i potańcówka sobotniej nocy

Dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Hajnówce, Miasta Hajnówka oraz wsparciu Hajnowskiego Domu Kultury odbył się projekt „Plenerowe kino letnie”.
Idea projektu była prosta – integracja międzypokoleniowa poprzez uniwersalne medium jakim jest film. Chciałyśmy uruchomić kino plenerowe na czas wakacji letnich, które urozmaiciłoby dotychczasowy kalendarz imprez oraz przyciągnęło nie tylko sympatyków filmu, ale i wszystkich zainteresowanych mieszkańców Hajnówki i okolic. W programie zaoferowałyśmy filmy z całego świata, m. in. filmy produkcji polskiej, hiszpańskiej, francusko-tureckiej oraz amerykańskiej. Filmowym spotkaniom towarzyszyły dyskusje i prelekcje z wybitnym krytykiem filmowym i filmoznawcą Adamem Radziszewskim oraz filmoznawcą, prowadzącym Dyskusyjny Klub Filmowy w Białymstoku – dr Maciejem Białousem.
Pierwszy seans odbył się w czerwcu. Był to pokaz filmu „Wnyki” w reż. Szymona Nowaka zrealizowanego dzięki pomysłowi kreatywnych bielszczan: Marka Vładzimirowa, Mateusza Sacharzewskiego oraz Tomasza Sulimy. Niestety na spotkanie nie dotarła pochodząca z Hajnówki Gosia Karpiuk (kostiumograf). Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem oraz grupą inicjatywną, którą poprowadził filmoznawca – Maciej Białous. Kolejne seanse to spotkania z filmami produkcji Gutek Film. Widzowie mogli zobaczyć turecki film „Mustang” (reż. Deniz Gamze Ergüven) oraz „Debiutantów” (reż. M. Mills).
12 sierpnia br. w Hajnówce można było poczuć klimat dawnych miejskich potańcówek. Teren wokół Hajnowskiego Domu Kultury, a dokładniej wewnętrzny parking przemienił się w parkiet taneczny. Potańcówka Sobotniej Nocy to impreza towarzysząca projektowi Plenerowe Spotkania Filmowe. Tytuł nawiązuje oczywiście do kultowej „Gorączki Sobotniej Nocy” reż. J. Badhama z Johnym Travolta w roli głównej. Goście mogli usłyszeć nie tylko kapelę Dawid Szymczuk Band grającą na żywo tradycyjną muzykę Podlasia, ale także zatańczyć dobrze znane przeboje, m.in. rock’n’rolla, lambadę, swinga. Klub Mrs Sporty z Hajnówki przygotował taneczną niespodziankę. Dzięki czemu pod okiem znakomitej tancerki Pauliny Kisiel wszyscy goście mogli nauczyć się układu do piosenki z musicalu „Grease”(reż. R. Kleiser).
Tydzień później odbyła się ostatnia projekcja filmowa. Niestety nie plenerowa. Pogoda nam w tym roku nie sprzyjała. 19 sierpnia br. zobaczyliśmy film hiszpańskiej produkcji pt. „Dzikie historie” w reż. D. Szifona. Film składa się z sześciu różnych historii opowiadających o tym, co może się wydarzyć jeśli puszczą nam nerwy. Mimo, że to czarna komedia można było odnieść wiele sytuacji do naszego współczesnego życia. Spotkanie po projekcji poprowadził dr Maciej Białous. Widzowie wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi filmu, żywo komentowali i wyrażali swoje opinie.
Projekt „Plenerowe Spotkania Filmowe” skupił już grupę zafascynowanych kinem hajnowian. Będziemy dążyli do powstania Dyskusyjnego Klubu Filmowego w naszym mieście. Liczymy na to, że potańcówki również na stałe wpiszą się do kulturalnego kalendarza imprez naszego miasta. Inicjatywę zgłosiłyśmy do Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.
Jeśli chcą Państwo żeby tradycja miejskich potańcówek wróciła do Hajnówki to liczymy na Państwa głosy! Głosować można do 16 września w UM Hajnówka.
Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom, widzom oraz wszystkim, którzy świetnie bawili się na potańcówce!

Stowarzyszenie Metamorphosis

Dziewczyny z cool’turą