IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. B. Okudżawy

             „Wiara. Nadzieja. Miłość” już po raz czwarty towarzyszyły Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki Poetyckiej im. B. Okudżawy. Rok 2017, jest szczególny dla fanów i słuchaczy Bułata Okudżawy, gdyż przypada 20 rocznica śmierci, tegoż wybitnego i wielkiego barda. Od lat cieszy się on dużym zainteresowaniem, wzbudza sentyment w duszach wielbicieli rosyjskiej piosenki. W dniach 8 i 9 lipca Hajnówka rozbrzmiewała przepięknymi balladami znamienitego rosyjskiego barda.

8 lipca w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania konkursowe. Przystąpiło do nich 23 uczestników z całej Polski (w tym dwa zespoły i duet). Występom przysłuchiwało się jury w składzie: Joanna Rawik – przewodnicząca oraz Maja Piwońska i Andrzej Janeczko, które pod uwagę brało: intonację, interpretację, ogólny wyraz artystyczny, warunki głosowe i umiejętności wokalne oraz dobór repertuaru.

Uczestnicy wykonali po dwa utwory. Mogliśmy usłyszeć wiele znanych pieśni, z których każda posiada swój metaforyczny wydźwięk, o czym wiedzą najlepiej zagorzali miłośnicy Okudżawy: „Modlitwa”, „Wasze Błagorodije”, „Trzy Miłości”, „Wania Morozow” czy „Pieśń Gruzińska” cieszyły nie jedno ucho słuchaczy. Poziom tegorocznych przesłuchań był bardzo wysoki, zarówno Jury, jak i słuchacze byli zachwyceni wykonaniami utworów artysty. Nagrody przyznano czterem uczestnikom i jednemu zespołowi:

  • I miejsce: Wasyl Łuczenko – Warszawa
  • II miejsce: Jan Siebieszuk – Hajnówka
  • III miejsce: Jakub Zuckerman – Kraków
  • I wyróżnienie: Zespół SWEET HILO NIGHT – Białystok
  • II wyróżnienie: Daria Markiewicz-Kraśko – Warszawa

      W słoneczną niedzielę, 9 lipca w hajnowskim Amfiteatrze odbył się Koncert Galowy, który przyciągnął tłumy słuchaczy. Wystąpiło całe grono znamienitych gwiazd, począwszy od laureatów zeszłorocznej edycji festiwalu Izabeli Szafrańskiej i Pawła Sokołowskiego. Publiczność mogła również usłyszeć wszystkich laureatów Festiwalu. Dzięki  panu Anatolowi Borowik, który jest głównym inicjatorem festiwalu mogliśmy poznać nie tylko, twórczość tak wielkiego artysty, jakim był Bułat Okudżawa, ale również jego życiorys, który tak umiejętnie wplatał podczas zapowiedzi kolejnych wykonawców.

 W ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. B.Okudżawy odbyły się także koncerty w: Lublinie (06.07), Białymstoku (07.07.), Szepietowie (10.07.).

Organizatorzy: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granie Bez Granic”, Województwo Podlaskie, Miasto Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Gmina Hajnówka, Hajnowski Dom Kultury.

Justyna Paszko
zdjęcia Anna Tarasiuk

GALERIA