Warsztaty ph. ,,Jak malować pastelami”

27 czerwca 2017 r. w pracowni plastycznej HDK odbyły się warsztaty ph. ,,Jak malować pastelami” z udziałem artystki Joanny Kiersnowskiej.

Joanna Kiersnowska (ur.1954 r.) ukończyła malarstwo i grafikę warsztatową w PWSSP w Łodzi, mieszka w Hajnówce, oprócz pasteli zajmuje się malarstwem olejnym i grafiką. Tematem jej prac i niewyczerpalnym źródłem inspiracji jest Puszcza Białowieska.

Pani Joanna przygotowała dla przybyłych osób interesujące warsztaty, zachęcała do wykorzystywania  walorów rysunkowych i malarskich suchej kredki. Uczestnicy otrzymali informacje o zastosowaniu papierów ziarnistych i barwnych, o różnych metodach użycia pigmentu (np. sproszkowanego) oraz o utrwaleniu ukończonej pracy fiksatywą. Warsztatowicze dzięki przydatnym wskazówkom prowadzącej , wykonali ( niektórzy pierwszy raz w tym medium) bardzo udane prace.

Technika pastelu rozpowszechniona została w XVIII w. we Francji. Jedną z wirtuozek pasteli była wenecka malarka Rosalba Carriera (1675-1757), która wywarła wpływ na innych malarzy m.in. na świetnego portrecistę M.Quentin de la Toura. Ponowne duże zainteresowanie tą techniką powróciło w II połowie XIXw. dzięki Edgarowi Degas, który podniósł rangę tego malarstwa. W Polsce w okresie modernizmu znakomicie stosował pastel Stanisław Wyspiański.

[huge_it_gallery id=”104″]