III Międzynarodowa Parada Orkiestr Dętych

III Międzynarodowa Parada Orkiestr Dętych i Mażoretek 28 maja 2017r.

 Już po raz kolejny Wasze głosy, Drodzy Mieszkańcy zadecydowały o organizacji niecodziennego kulturalnego wydarzenia na terenie miasta Hajnówka. Mowa o III Międzynarodowej Paradzie Orkiestr Dętych i Mażoretek, jaka miała miejsce 28 maja. Przedsięwzięcie to było jednym ze zwycięskich projektów wybranych do dofinansowania w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W niedzielne popołudnie ulice miasta należały do muzyków i towarzyszących im mażoretek. Gwar muzyki wygrywanej na instrumentach dętych spotkał się z sympatią przechodniów, którzy wspólnie z zespołami zmierzali do Amfiteatru Miejskiego. W radosnym, melodyjnym kordonie paradowały:

  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Mażoretki z Jasionówki
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Mażoretki „STARS” z Wasilkowa
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Mażoretki z Suchowoli
  • Orkiestra Dęta z Brześcia (Białoruś)
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Mażoretki z Grodna (Białoruś)
  • Orkiestra Dęta i Mażoretki z Hajnówki.

Każdy z uczestników ma na swoim koncie wiele sukcesów. Pełnią role reprezentacyjne podczas regionalnych i międzynarodowych (m.in. Niemcy, Białoruś, Francja) imprez. Są wizytówką swoich rodzimych środowisk lokalnych i zarazem potwierdzeniem wciąż żywej tradycji orkiestr dętych, co najważniejsze – kontynuowanej przez młode pokolenie. Potrafi ono zarazem zachować w prezentowanym repertuarze tradycyjne wartości, łącząc je z nowoczesnymi trendami. Efekt, czego mogliśmy usłyszeć podczas koncertu w Amfiteatrze.

Muzyków na miejscu przywitali mieszkańcy na czele z Burmistrzem Miasta Hajnówka Jerzym Sirakiem, Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce bryg. mgr inż. Piotrem Rybakiem oraz dyrektorem Hajnowskiego Domu Kultury Rościsławem Kuncewiczem. Nie mogło zabraknąć wspólnego wykonania przez orkiestry dwóch znanych utworów „Fascinating Drums” oraz „Orkiestry Dęte”, które wpisały się na stałe do kanonu Parady. Po tym już tylko należało wytężyć słuch i wzrok, wsłuchując się w interesujące wykonania każdej z grup oraz obserwując akrobacje mażoretek.

III Międzynarodowa Parada Orkiestr Dętych i Mażoretek Hajnówka 2017 przeszła już do historii. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok.

 

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd Miasta Hajnówka, Powiatowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Patronat medialny objęli: Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok, TV Podlasie, TVK Hajnówka, Wieści Podlaskie.

Emilia Korolczuk

[huge_it_gallery id=”88″]