Przedświąteczna artystyczna sobota członków Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce

Nie sprawdziły się przewidywanie niektórych, że sobotnie spotkanie grupy członków Koła Terenowego PZN w Hajnowskim Domu Kultury, to primaaprilisowy żart. To właśnie 1 kwietnia 2017 roku spotkali się oni w gościnnych progach Hajnowskiego Domu Kultury na warsztatach tworzenia ozdób świątecznych  pod kierunkiem pani Anny Tarasiuk, instruktora plastyki HDK.

Ktoś zapyta: niewidomi, słabowidzący i zajęcia plastyczne, czy to istotnie nie jakiś żart? Odpowiedzią są zarówno prace , które ozdobią nasze świąteczne stoły, jak i zdjęcia z warsztatów. Pisanki wykonane techniką decoupage’u i bodaj najtrudniejszą, bo wymagającą niezwykłej staranności i cierpliwości, metodą „karczocha ” i ciekawe kartki świąteczne są tego najlepszym przykładem. Nasze prace nie byłyby tak efektowne, gdyby nie inspiracje i nieoceniona pomoc pani Ani. Atmosfera życzliwości, wzajemnej pomocy, własnoręcznie wykonane, różnokolorowe bukieciki bibułkowych krokusów oraz przepiękne wiosenne słońce, wpadające przez okna pracowni, dopełniały radosnego i świątecznego nastroju, a nadwątlone siły uzupełnił smaczny poczęstunek.

Do domów powracaliśmy z wykonanymi w przeddzień przez panie: Anię i Alicję, koszyczkami, wypełnionymi wykonanymi przez siebie ozdobami. Dla niektórych z nas były to kolejne, po podobnych, zorganizowanych w okresie Bożego Narodzenia, warsztaty, które potwierdzają, że deficyt wzroku można uzupełnić sercem i wyobraźnią.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu pod hasłem „Niewidomi w kręgu kultury”, którego  drugą częścią jest wyjazd członków hajnowskiego Koła PZN do Białegostoku na spektakl teatralny.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Hajnówce za finansowy wkład w organizację tego przedsięwzięcia, dyrektorowi Hajnowskiego Domu Kultury oraz, raz jeszcze, pani Ani.

Tekst: Dorota Królikowska

[huge_it_gallery id=”61″]