Bajka taneczna

Historia obrazów opowiedziana tańcem

Niecodziennych muzyczno-tanecznych wrażeń doświadczyły dzieci z hajnowskich szkół i przedszkoli, które miały okazję obejrzeć bajkę taneczną „Obrazki z wystawy” w wykonaniu młodych tancerzy z Akademii Tańca Klasycznego w Białymstoku, przygotowanej pod okiem reżyserskim i choreograficznym Hanny Mocarskiej oraz Jarosława Sołowianowicza z towarzyszeniem muzyki Modesta Musorgskiego. W rolę narratora wcielił się Bogdan Kordy.

To barwna opowieść z pobytu w muzeum dwóch bohaterek, podczas, którego dzieją się niezwykłe rzeczy – otóż obrazy ożywają! Momentami bawi, wzrusza, czasem wzbudza strach, ale przede wszystkim uczy tego, że dobro zawsze wraca.

„Obrazki z wystawy” należą do najsłynniejszego dzieła Modesta Musorgskiego skomponowanego w 1874r. Motywem przewodnim jest 10 obrazów Wiktora Hartmana, które odwzorowane zostały w cyklu miniatur fortepianowych, swoimi tytułami nawiązującymi do nazw prac zmarłego przyjaciela kompozytora (tj. „Promenada”, „Gnom”, „Stary zamek”, „Tuilleries”, „Bydło”, „Bale”, „Samuel Goldenberg i Szmul”, „Rynek w Limoges”, „Katakumby”, „Chatka na kurzej stopce”, „Wielka brama kijowska”).

Każdej kolejnej partii towarzyszą nowe postaci. Niesforne skrzaty, smutne panny z białymi chusteczkami płaczące za ukochanym, niesforne dzieci bawiące się w paryskim parku, wiejskie kobiety ukazujące trud pracy w polu (przesłanie części brzmi: żadna praca nie hańbi), taniec kurcząt w skorupkach, bogaty Żyd Samuel Goldberg, kucharki, Chatka na kurzej stopce a w niej roztańczone czarownice. Ostatni z obrazów to „Wielka brama kijowska”, w której ukazują się wszyscy bohaterowie wystawy.

Reakcje publiczności potwierdziły niezwykłość widowiska. Dziękujemy młodym artystom za dostarczenie operowych wrażeń.

Emilia Korolczuk

FOTORELACJA