XXIX Wojewódzkie Spotkanie Zespołów Kolędniczych

XXIX Wojewódzkie Spotkanie Zespołów Kolędniczych Hajnówka 2017  – 05.02.2017r.

Tym wydarzeniem podsumowaliśmy tegoroczną wędrówkę podlaskich zespołów kolędniczych po naszym regionie, a także zamknęliśmy okres bożonarodzeniowy w kalendarzu kulturalnym. Zespoły kolędnicze stanowią cenny zasób etnograficzny, który od wieków przekazywany jest za pokolenia na pokolenie. Kultywowanie tego obrzędu pozostaje wciąż żywe, szczególnie na terenach wiejskich. Celem przeglądu jest kontynuowanie tradycyjnego kolędowania osadzonego w tradycji lokalnej i zarazem ocena aktualnego stanu, artystycznego poziomu zespołów kolędujących zgodnie z tradycją.

Na scenie Hajnowskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów z różnych części Podlasia. Wiele z nich posiada długoletnią tradycję. Zakolędowali kolędnicy m.in. z Turośli, Klepacz, Czyżewa, Wyszonek Błoni, Zbójnej, Wąsocza, Żurobic (gm. Dziadkowie), Hajnówki, Knyszyna, Trzciannego, Czarnej Wsi Kościelnej, Siemiatycz, Suchowoli itp. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć kolędy, pastorałki oraz ujrzeć słynne Herody. Nie obyło się bez stałych atrybutów, czyli różnokolorowej gwiazdy, postaci Diabła, Śmierci, Anioła, Króla Heroda. Hajnówkę reprezentowała dziecięca grupa „DZWONKI” z Hajnowskiego Domu Kultury. W ich wykonaniu usłyszeliśmy dwie kolędy: „Boh się rażdajet” oraz „Hen wysoko w sinym niebie”.

Jury w składzie: Zygmunt Ciesielski, Teresa Pardo, Karolina Radłowska, Cezary Jan Mielko, doceniło następujące grupy:

I miejsce (po 400 zł):

  • Zespół „Z kozą i „Król Herod” z Wyszonek Błoni
  •  Herody Gminy Czyżew
  •  Zespół „Z Gwiazdą” ze Zbójnej

II miejsce (po 300 zł):

  • „Klepaczanki” z Klepacz
  •  „Przybywający pastuszkowie” z Suchowoli
  • „Knyszynianki” z Knyszyna
  • Kampania Męska z Gminy Knyszyn
  •  „Czarnowiacy” z Czarnej Wsi Kościelnej
  •  Jacek Nowak z Wąsocza.

Komisja nie przyznała III miejsca.

Z ust kolędników wypłynęło dużo krzepiących życzeń, do których również się dołączamy:

Za kolędę dziękujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy,

Bądźcie państwo szczęśliwymi także błogosławionymi na ten Nowy Rok!.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, iż w kolejnej edycji spotkamy się w równie licznym składzie, łączącym w tradycji różne pokolenia.

Początki Spotkań sięgają 1973r. Ich inicjatorem jest etnograf Zygmunt Ciesielski. Przez wiele lat gościły w różnych ośrodkach kultury w województwie. Obecnie Wojewódzkie Spotkanie Zespołów Kolędniczych organizowane jest co dwa lata wspólnie przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku oraz Hajnowski Dom Kultury.

Emilia Korolczuk

[huge_it_gallery id=”51″]