Uczestniczki z Pracowni Gobelinu HDK w CMW w Łodzi – 26.07.2016 r.

Uczestniczki z Pracowni Gobelinu HDK w CMW w Łodzi – 26.07.2016 r.

Głównym celem wyprawy gobeliniarek było 15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, jednak nie udało się zobaczyć tej najbardziej prestiżowej wystawy na świecie promującej sztukę włókna. Ekspozycja została zamknięta z powodu gigantycznej ulewy i podtopień budynku ,,Białej fabryki”.

Wszystkie pozostałe wystawy towarzyszące triennale były dostępne. Grupa z Pracowni Gobelinu oprócz obejrzenia stałych zbiorów zapoznała się z najnowszymi osiągnięciami polskich artystów na 13 Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej oraz 11 Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej. Tkanina artystyczna uległa ogromnej przemianie a eksperymenty twórcze zburzyły jej dotychczasowe rozumienie. Obok nielicznych tradycyjnych gobelinów, znalazły się różne formy przestrzenne i rzeźbiarskie na instalacjach kończąc. Olbrzymie możliwości materiałowe (plastik, papier, metal, runo) i warsztatowe (haft, dzianina, filc, aplikacja, malowanie i drukowanie na tkaninie) powodują, że obecne wystawy stały zintegrowaniem bardzo różnych wytworów artystycznych. Prace połączyło zasadnicze kryterium techniczne: są wykonane z materiałów włókienniczych lub zawierają technikę przeplotu. Małe formy przestrzenne, w których żaden wymiar (długość, szerokość, wysokość) nie przekracza 20 cm to kameralne kompozycje z wstążek, metalowych blaszek, koralików czy drobnych przedmiotów z otoczenia… takie tkaninowe kolaże. W niedużych formach ukazane są uniwersalne przesłania, czasem są szkicem do większych realizacji, a czasem eksperymentem z nowym tworzywem. 150 miniobiektów ponad 100 polskich ,,tkaczy” – zawsze trafne i efektowne, prowokujące , pouczające, zabawne.

Ciekawą wystawę przygotowali również studenci z uczelni artystycznych z Europy i świata na 2 Triennale Tkaniny Młodych, gdzie za pomocą tekstylnego medium próbowali wyrazić swoje myśli, poglądy lub komentowali rzeczywistość.

Na szczególny klimat wystaw wpłynęła przestrzeń muzeum. Budynek pofabryczny to jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej.

 

FOTOGALERIA