Warsztaty tkactwa tradycyjnego pt. ,,Krajka- tkanie na bardku”- 17.11.2011 r.

„TKANIE NA BARDKU”

17 i 18 listopada 2011 r. w pracowni plastycznej Hajnowskiego Domu Kultury odbyły się warsztaty tkactwa tradycyjnego pt.,,Krajka- tkanie na bardku”.
Zajęcia to próba zainteresowania prastarą techniką tkactwa ludowego.
W tajniki tkania na bardku wprowadzała Katarzyna Bielawska, instruktorka k/o z GOK-u w Narewce. Pani Katarzyna w Narewce potrafiła ,,zarazić”tkaniem całe rzesze dzieci i młodzieży, a także dorosłych. W Hajnówce do własnoręcznego wykonania krajki zgłosiło się 12 pań. Samo tkanie nie sprawiało trudności, ale duże zaskoczenie wywoływały wzory, ponieważ zależały od sposobu osnucia. Efekty dekoracyjne w tkaninach wykonanych tą techniką są możliwe tylko dzięki zastosowaniu kolorowej przędzy na osnowę i wątek. Po za tym okazało się że obecnie krajka może mieć wiele zastosowań praktycznych: bransoletka, pasek ozdobny, zakładka do książki, bryloczek do kluczy itp.

Krajka – dekoracyjny wyrób ludowy, w postaci wąskiego paska . Krajki wykorzystywane były przez plemiona słowiańskie do wzmacniania i dekorowania brzegów odzieży. Współcześnie, przemysłowo wytwarzane wyroby tego typu, nazywa się pasmanterią.

Bardko – proste urządzenie do tworzenia przesmyku, rodzaj prymitywnego krosna tkackiego. Składa się z ramki i cienkich listewek umieszczonych równolegle w pewnej odległości (ok. 1,5-2 mm) od siebie, tworząc szczeliny. W połowie długości każdej listewki wywiercony jest otworek o średnicy ok. 2 mm.

FOTORELACJA